A kamaszkor kezdetén különösen fontos, hogy olyan könyvek kerüljenek a gyerekek kezébe, amik megmutatják, hogy az olvasás is lehet jó szórakozás a mobiltelefon nyomkodása mellett. Ennél is fontosabb, hogy a könyv ne csak nyelvezetben feleljen meg a korosztály elvárásainak, hanem tartalmával is hozzájáruljon a felnövő generáció személyiségének pozitív fejlődéséhez. Ezen a héten a meseolvasás fontosságára hívjuk fel a figyelmet az április 2-i, Gyermekkönyvek nemzetközi napja alkalmából.
Az 1-3 éveseknek szóló lapozókat, a 2-6 éves gyermekeknek ajánlott köteteket és az 5-8 éves korosztálynak szóló könyveket már bemutattuk. Ebben az összeállításban a 8 és 12 év közötti gyerekeknek ajánlunk olvasnivalókat, amik az elfogadásra, az élet kihívásaira, vagy épp a történelem és az emberiség nagy kérdéseire adnak választ.
Robotmese
Az internet és azon belül is a közösségi média rendkívül veszélyes tud lenni egy fiatal számára. Még mindig kevés szó esik az ott történő megszégyenítésről, ami akár egy életre szóló traumát is okozhat. Ezekre a gonoszságokra próbál rávilágítani Péterfy Gergely és Nagy Ervin könyve, akik egy roboton keresztül mesélik el a történetet.
A Kék Lovag kezdetben egy Xbox-játékban volt díszlet. Indiai programozója azonban jóval többre teremtette a robotot, akinek elmondta, hogyan szabadulhat ki a játékból és ismerheti meg a nagyvilágot. Miután a Kék Lovagnak először sikerült kijutnia, jött a nem várt fordulat. A digitális térben megismerkedett Morius Netengorttal, aki minden sötét és rossz szándékú komment vagy poszt mögött ott áll. Ráadásul azonnal egy szörnyű szituációba is keveredett, amikor Kitti telefonját elvették és rosszakarói megosztották a benne található féltett titkait. Ő pedig mindezt a képernyő mögött, az internetes térben kellett, hogy végignézze.
A könyv izgalmas kalandon keresztül mutatja meg az elfogadás fontosságát és tanít meg arra, hogy vigyázzunk magunkra és másokra az interneten is. Nagy Ervin színész az Álarcos énekes című műsorban alakított Robot-figura alapján, Péterfy Gergely íróval közösen dolgozta ki a Robotmese történetét. A Mayer Tamás rajzaival illusztrált kötet 8 éves kortól ajánlott.
A világ legrosszabb osztálya-sorozat
A négyrészes könyvsorozat az örök ellentétet hozza felszínre, miszerint a diákok úgy gondolják, hogy azért járnak iskolába, hogy jól érezzék magukat. Ezzel szemben a tanárok azt vallják, hogy iskolába azért kell járni, hogy ott tanuljuk. Hogy miért ők a világ legrosszabb osztálya? Mert a diri néni mindig ezt mondja és sosem kapnak semmilyen dicséretet.
Ellenben a 4.b osztálynak rengeteg terve van, hogy hogyan ússzon meg dolgokat, és miként hajtsák végre a saját elképzeléseiket a tanárok tiltakozásai és szigorú szabályozásaik ellenére. Joanna Nadin könnyű nyelvezettel és napjaink szlengjeivel megírt regényeit Rikin Rarekh beszédes rajzai illusztrálják, amivel már-már olyan, mint ha egy modern képregényt vennénk a kezünkbe.
Varázsló a sufnimban
Ha varázslókról szóló történetet kellene mondani, akkor valószínűleg legtöbben a Harry Potter-könyveket említenék. Annak terjedelme és összetettsége viszont megkövetel egyfajta érettséget. Az oda vezető úthoz jó választás lehet Simon Farnaby könyve, ami fiatalos nyelvezetével teszi olvasmányossá a Varázsló a sufnimban című könyvét. Ráadásul a kötetet nem csak a különböző betűtípusok és azok váltakozó méretei teszik olvasmányosabbá, hanem Claire Powell illusztrációs rajzai is.
A történet onnan indul, hogy a sötét középkorban – egészen pontosan 511-ben – Merdynt száműzték az idő folyamába és eljutott egészen napjainkig. A varázsló egy pláza közepén találja magát, ahol először történetünk főhősével találkozik, aki vállalja, hogy elkalauzolja őt. A varázsló meg is hálálta ezt a lánynak, aki egy különleges képességet is kapott.
Haramia a szekrényemben
A Varázsló a sufnimban regény folytatása, amiben Merdyn és Rose Falvey kalandjai folytatódnak. Igen ám, csakhogy most a múlt a jelen és a jövő történései még inkább összekuszálódnak. Miután Merdyn már évek óta visszatért a sötét középkorba, az ott uralkodó gonosz kitervelte, hogy Rose segítségével csapdába csalja régi ellenségét, a varázslót. Csakhogy a részeges gonosz hibát vét, ami miatt egy különös megmentőkaland veszi kezdetét.
A könyv fekete-fehér illusztrációk segítségével vezeti végig olvasóját a kalandos és fordulatokkal teli mesén keresztül. A múltbéli történések ellenére napjaink szlengjeit használva segít, hogy ne a kötelező olvasmányok komor hangulatát sugározza, hanem segítse megszerettetni az olvasást a kamaszkor előtt álló gyerekkel.
A világ urai 1. – Így hódítottuk meg a Földet
Az életkor előrehaladtával egyre inkább fontosabb kérdés lesz, hogy mégis mi célból vagyunk a Földön és pontosan honnan is származunk. Yuval Noah Harari könyve segít válaszokat keresni arra, hogy a történelem során hogyan jutottunk el a tűzcsiholástól addig, hogy ma már valakiből pilóta vagy autóversenyző is lehet.
Azt is segít megérteni, hogy nekünk embereknek, akik a Föld urai vagyunk, milyen felelősségünk van a bolygó állapotának megőrzésében és hogy jutottunk el az őskortól addig, hogy ma már egy kis darab papírnak, azaz a pénznek ilyen nagy szerepe van. Egyszóval számtalan témakört érint ez a könyv, ami összességében egy felnövő gyermek miértjeire keresi a válaszokat. Ráadásul a történelmet könnyed és szórakoztató módon szeretteti meg, mindezt érthetően és sok színes illusztrációval ábrázolva.