A fantázia és a kreativitás az élet sava-borsa, valósággal megfűszerezi a mindennapokat: jól jön a munkában, a tanulásban és különböző hobbikat is izgalmassá lehet tenni vele. A gyerekeknek is bőven kijutott belőle, azonban ahelyett, hogy elnyomásra kerülne, inkább fejleszteni érdemes. A legtöbben mesét olvasnak gyermekeiknek, vagy különböző kézműves foglalkozásokkal próbálják trenírozni ezen készségüket, viszont vannak olyan játékok is, amik akarva-akaratlanul “edzésben tartják” a kicsiket.
A játék és a kísérletezés elengedhetetlen a gyermek harmonikus és egészséges fejlődéséhez.
Mutatunk 5 olyan játéktípust, amik nem csak az önfeledt szórakozást, hanem a fejlődést is szolgálják.
1. Építő játékok
A gyerekek egészen pici koruktól fogva szeretnek pakolászni, építeni, a szülők pedig nagyon jól teszik, ha építőkockákkal vagy legóval próbálják lekötni őket – persze figyeljünk a darabok méretére, nehogy a játék hevében lenyelje azokat a kicsi. A különféle színű és formájú építőkockák fejlesztik a koncentrációs és koordinációs készséget, és megismertetik a gyermekkel a színeket, a formákat és az anyagokat. Ám ennél jóval többet is hozzáadnak a fejlődéshez: a rakosgatás folyamata alatt fejlődhetnek a gyerek motoros képességei, javul a mozdulatok finomsága, a szem és kéz koordinációja, valamint a darabok beillesztésének kilogikázásával a térlátás is erősödik. A változatos darabok összeillesztéséhez a gyereknek használnia kell a fantáziáját, hiszen ő dönt arról, mit és hogyan akar építeni. Ez megalapoz egy összetettebb gondolkodást is – csoportosítás, válogatás, illesztés, párosítás, számolás -, amire nagy szükség lehet majd a tanulmányaik során.
2. Puzzle kicsiknek és nagyoknak
A puzzle gondolkodást és türelmet igényel, ami már önmagában előnyös, azonban fejleszti az összetett logikai gondolkodást, a kreativitást és a vizuális és asszociációs képességeket is – nem is beszélve a kéz- és szemkoordináció javításáról. Ezt a játszva tanulást végezheti egyedül a gyerek, de családi vagy társas programmá is válhat, ami az együttműködésre, csapatban gondolkodásra sarkallhatja a tagokat. Kisgyermekeknek a kocka vagy nagyobb darabokból álló puzzle-típusú játékokat ajánljuk, amivel megtanulják összerakni az egymáshoz illő részeket, míg a nagyobbak különböző nehézségi fokozatú játékokkal “küzdhetnek meg” változatos méretben, darabszámban és mintában.
3. Pályák és labirintusok
Rendkívül hasznos ilyen játékokra beruházni, ugyanis ezek is sokoldalú fejlesztésre képesek. Mondani sem kell, mennyire hozzájárulnak a kéz -és szemkoordináció trenírozásához és ösztönzik a logikai gondolkodást, valamint a képzelőerőt, továbbá – a játék típusától függően – segítik a tájékozódást a síkban és/vagy a térben, a legnagyobb hasznuk azonban a problémamegoldó készség alkalmazása és javítása. Lehet ez egy kézzel rajzolt labirintus, ahol meg kell találni a kiutat, vagy éppen egy ügyességi játék, melynek keretei közt a kézügyességet és a kreatív, ugyanakkor előrelátó gondolkodást tudja gyakorolni a játékos.
4. Szabadtéri móka és tanulás
Sok gyerek a szobában nevelkedik fel – ilyenkor megszólal az idősebb korosztály, hogy “bezzeg az én időmben reggeltől estig az utcán játszottunk a barátokkal, szomszéd gyerekekkel”. És mennyivel jobb lenne, ha a mai fiatalok is így nevelkednének fel, hiszen a friss levegő és a napfény jótékony hatással van mindenkire, ráadásul a természettel való szoros kapcsolat nélkülözhetetlen a gyerekek fejlődéséhez – írja a Vivre.
De mivel lehet kicsalogatni a kicsiket a szobából? A sátrak, faház, mászóháló, hinta, alagutak és egyéb szabadtéri eszközök jó megoldásnak bizonyulnak, sokoldalúan fejlesztik a kicsik készségeit és fantáziáját, és kiválóan alkalmasak a játék közben átélt érzelmek és hangulatok kifejezésére. Ha többen játszanak, megtanulhatják az együttműködés művészetét, elsajátíthatják a csapatszellemet és különböző társas készségeket.
Mi a gyerekkorunk nagy kedvencét, az ugróiskolát hoztuk el új, modern, látványos köntösben.
5. Szerepjátékok
Fontos mérföldkő a gyerek fejlődésében, amikor elkezd szerepjátékokat játszani. Ilyenkor olyan helyzeteket teremt, amikben saját belátása és/vagy a környezetétől ellesett minták alapján bontakozik ki. Az egyszerű utánzáson túl a fantázia és a kreativitás is nagy szerepet kap, ráadásul ezáltal jobban megismerheti a környezetét, fejlődik a kifejezőkészsége, amely hozzájárul a kiegyensúlyozott életmód kialakításához – egyszóval elengedhetetlen a szocializációhoz. Több módon is elérhető, hogy a fiatal elkezdjen játszani. Eszközöket lehet beszerezni – például játékkonyhát, rendőrjelmezt, parókákat, indiánsátort, orvosi kistáskát, az egyik legizgalmasabb megoldás azonban a karaoke-szett, ami egyúttal a beszédfejlesztéshez is hozzáad.
(via)