Rendelhetünk otthonunkba gyémántgyártó gépet az Alibabáról, a gyémántkészítés azonban mégsem ilyen egyszerű feladat – írja az Ars Technica. A gépek nagyjából 200 ezer dollárba (70 millió forintba) kerülnek, és kezelésük megfelelő szaktudást igényel.
Az alapanyagokat is nehéz megszerezni
Gyémántgyártó gép otthon: a felvetés jól hangzik, azonban a folyamat bonyolultabb, mint azt elsőre gondolnánk. A szaktudás mellett speciális körülményeket és alapanyagokat igényel a működésük. Az HPHT-technológiával (nagy nyomás, magas hőmérséklet) működő gépek például csak kiváló minőségű grafit és fémkatalizátorok, például vas vagy kobalt segítségével, precíz hőmérséklet- és nyomásszabályozás esetén képesek gyémántot előállítani. A CVD-technológiával (kémiai gőzfázisú leválasztás) működő gépek pedig metánnal és hidrogéngázokkal, mikrohullámokkal vagy izzószálak generálásával működnek.
Mindkét eljárás esetén elengedhetetlen a gyémántmag-kristályok használata, amelyek elindítják a növekedési folyamatot.
A gyémánt előállításához nemcsak az alapanyagokra, hanem szakértelemre is szükség van: a gépkezelőnek irányítania kell a növekedési paramétereket, miközben veszélyes anyagokat és erős nyomással dolgozó berendezéseket kezel. A keletkező nyers gyémántokat is fel kell dolgozni, hogy használható ékszerek vagy ipari alkatrészek legyenek belőlük. Ezen kívül a gépek nagy energiaigénnyel bírnak, és rendszeres karbantartást igényelnek, ami növeli fenntartási költségeiket.
A túl sok gyémánt is problémát jelent
A gyémántipar technológiai fejlesztései, különösen a gyémántkészítő gépek megjelenése gyémánttúltermeléshez vezettek. Az automatizált kitermelési és feldolgozási módszerek különösen nagy méretű gyémántokat eredményeznek, amelyek nem mindig alkalmasak a hagyományos ékszerkészítésre.
Emellett a laboratóriumi gyémántok most már tömegesen, akár kilogrammos kiszerelésben is elérhetőek.
Ez a túltermelés kihívásokat jelent egy olyan ipar számára, amely korábban a gyémántok ritkaságára és értékére épített.
Ugyanakkor a szintetikus gyémántok alacsony ára az értékes anyag új ipari alkalmazásának lehetőségét is előrevetíti. Ki tudja: talán egy nap teljesen törhetetlen iPhone-ok készülnek majd gyémántüvegből.