A görögdinnye érettségének a megállapítása szakértelmet igényel, főként a dinnyetermelőtől. Általában a táblán több helyről vett minták megkóstolása alapján döntik el a betakarítás időpontját, vagyis azt, hogy érett-e már a dinnye vagy még szüksége van egy kis hízlalásra – írja a Nébih.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal cikkében sorra veszik azokat a jeleket, amelyekből következtetni lehet a görögdinnye érettségi állapotára.
Ilyen jel például a dinnye száradó, barnuló kocsánya, mint írják, az erős, friss, zöld kocsányú dinnye valószínűleg még nem érte el a teljes érettséget.
A csíkos héjú fajtáknál a világosabb csíkoknál megjelenő halvány vajszín is jelezheti az érett állapotot.
Az ütögetés hatására jelentkező kongó hang a Nébih szerint nem az érettségről, hanem csupán a dinnye víztartalmáról árulkodik, aminek leginkább a szezon végén van jelentősége a túlérett példányok kiszűrésénél.
A gyümölcstárolása szintén fontos szempont: mivel frissen szedve a legfinomabb, a legjobb, ha betakarítás után mielőbb eljut a vásárlókhoz.
Ronthat a dinnye minőségén az is, ha tűző napon halomba rakva árulják a dinnyét.
Nagyon figyeljünk oda a higiéniai körülményekre, ha felezett dinnyét vásárolnánk! Csak olyan helyen vegyünk fél dinnyét, ahol az eladó tud kezet mosni, tisztán tartja a kést és az asztalt, valamint gondosan lefóliázza a dinnyefeleket – zárja a Nébih tanácsai sorát.