A GKI Gazdaságkutató legfrissebb felmérése szerint világszerte, így várhatóan Magyarországon is tovább drágulnak a fogyasztási cikkek, mert a gyártók a vásárlókra hárítják az alapanyagok, a gyártási, és a szállítási költségek emelkedését.
Folyamatosan emelkednek az árak
Egy győri üzletben példás rendben sorakoznak dobozokban egymás mellett a háztartási gépekhez való alkatrészek, másfél éve kezdődött a drágulás, ma pedig ott tartanak, hogy bizonyos termékeknél legfeljebb csak egy hétre tudják garantálni az árat – zúgolódnak is a vásárlók. “A szerelőknél csapódik ez le jobban, tehát akik tőlünk viszik, és még beépítik, ott viszont elég nagy felháborodást kelt, de nem tudunk vele mit csinálni, sajnos így érkeznek az áruk. Mi sem örülünk neki, hogy havonta újra kell árazni szinte a fél boltot” – mondta az RTL Fókusznak Beleznai Kálmán, a bolt tulajdonosa.
Persze még bosszantóbb, hogy az élelmiszerek ára is elszállt: több ezer forint cseresznyéért, meggyért; többen hónapok óta nem ettek friss zöldbabot, zöldborsót az ára miatt – és akkor még tényleg csak az élelmiszerek kerültek szóba, arról nem szólt a fáma, hogy egy balatoni nyaralás mennyi pénzbe kerül… A cégek többsége egyébként jelenleg is áremelésre készül.
“A GKI prognózisa az, hogy az első félévi 4,2%-os áremelkedés után a második félévben legalább ekkora áremelkedés lesz, talán inkább egy kicsit ennél is gyorsabb… Költség oldalról továbbra is van egy nyomás az élelmiszeripar jelentős részén, arra, hogy látványos fékeződés következzen be, nem számítok. Az is jó eredmény szerintem rövid távon, ha ebben nem lesz gyorsulás” – taglalta Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese. Míg az építőiparban bevezettek korlátozásokat a drágulás fékezésére, más szektorban ilyesmiről még nem hallani. Az infláció mérséklése érdekében a jegybank a várakozások szerint újra emelheti az alapkamatot.