Az MVM egyoldalúan megváltoztatta az átalánydíjas elszámolás szerződéses feltételeit, és a jelleggörbe szerinti fogyasztáseloszlást alkalmazta, amely figyelmen kívül hagyta az ügyfelekkel kötött eredeti megállapodást, írja a G7. Emiatt sok fogyasztó nem tudott a támogatott áron hozzájutni a teljes gázmennyiséghez: azaz fogyasztásuk nagy részét a közel nyolcszoros lakossági piaci áron kellett megfizetniük.
Tudtukon kívül kamatmentes hitelt biztosítottak
Az MVM a 2022-23-as számlázási évet illetően azt a döntést hozta, hogy a korábban megállapított, egyenletes számlázási rendszer helyett a jelleggörbe szerinti becslést alkalmazza. Ennek értelmében a felhasználók gázfogyasztását az időjárás és a szezonális változások alapján osztották el az év során, figyelmen kívül hagyva az eredeti megállapodást, amely havi egyenlő részletek fizetését írta elő. Az egyenletes számlázás alapelve szerint a fogyasztók havi egyenlő részletekben fizetnek, így elkerülhetik a téli hónapok magasabb költségeit, de a jelleggörbe szerinti számlázással ez az elv sérült – figyelmeztet Gyulavári Antal, közgazdász a G7 cikkében.
A jelleggörbe szerinti számítás lényege, hogy
figyelembe veszi a télen magasabb, nyáron alacsonyabb gázfelhasználási tendenciákat.
Ennek a változtatásnak következményeként a fogyasztók nem juthattak hozzá a teljes támogatott mennyiséghez, amelyet az évre biztosított a rendszer. Mivel a téli hónapokban a gázfelhasználás jelentősen megemelkedik, a támogatott mennyiség gyorsan kimerült, így a háztartásoknak a fennmaradó mennyiséget magasabb, lakossági piaci áron kellett megfizetniük. Ez pénzügyileg különösen hátrányos helyzetbe hozta a felhasználókat, tekintve, hogy a piaci lakossági gázár csaknem nyolcszorosa a támogatottnak.
Egy évvel később kiderült, hogy az MVM a 2023-24-es számlázási évben visszaadta azt az ártámogatást, amit előzőleg elvett a fogyasztóktól. Ezáltal viszont a gázfogyasztók gyakorlatilag
kényszerhitelezőkké váltak, hiszen az MVM egy éves kamatmentes kölcsönt kapott tőlük.
Az MVM ˝innovatív˝ számlázási megoldása során fiktív, a tényleges fogyasztást meghaladó felhasználást számolt el, amelynek egy része az átlagfogyasztást sem érte el. Ez különösen problémás, hiszen az átalánydíjas rendszer pont arra szolgálna, hogy a fogyasztók az év során egyenletesen osztott gázmennyiséget kapjanak, így elkerülve a nagyobb téli terheket. Az MVM azonban ezt az egyenlőséget megsértve alkalmazta a jelleggörbét, ami miatt a téli időszakban fogyasztott többletgázt piaci áron számlázta ki.
Az MVM lépései jogilag is problémásak, hiszen a vonatkozó jogszabályok szerint a kedvezményes gázmennyiséget naparányosan kellene elszámolni. Az MVM által alkalmazott módszer azonban áthágta ezeket a szabályokat: olyan esetekben is támogatást számolt el, ahol a tényleges fogyasztás nem indokolta volna azt. Ráadásul a rendszer bevezetése és megszüntetése is jogsértő módon történt.
Bár végül az MVM visszavonta a kamatmentes ügyfélhitel kikényszerítését, a jelleggörbe alkalmazásához továbbra is ragaszkodik. Ez továbbra is ellentétes az egyenletes számlázás szabályaival, és sérti a vonatkozó kormányrendeletet. Az érintett fogyasztók száma pontosan nem ismert, de valószínűleg több tízezer, esetleg százezer háztartást érinthetett ez a helyzet, ami több milliárd forintnyi hitelnyújtást jelenthetett az MVM számára.