Nincs is íncsiklandozóbb annál, mint amikor az ember a kertből/virágládából szerzi be a recept által előírt friss fűszert. Azonban nem mindegy, hogy a fűszernövényt miképp zúzzuk szét, s adjuk hozzá az ételhez.
Régi kínai módszer
A JIA most egy olyan mozsárral rukkolt elő, amely egy hagyományos kínai teamalomra emlékeztet. Maga a mozsár úgy fest, mint egy aprócska lábas kád, melyet hófehér mázzal fújtak le. Az eszköz porcelánból készült. Kínában sok-sok évszázaddal ezelőtt is használtak már ilyen mozsarakat, a forma tehát hagyományőrző.
Méretéből fakadóan komoly mennyiségű fűszert, levelet, magot lehet összetörni benne – mégpedig egy tölgyfából készült gurigával.
A fa mozsártörő egy jókora női karkötőre emlékeztet, s mivel fából gyártották, a fűszer, amelyet össze akarunk morzsolni, természetes anyaggal találkozik. A törő belseje műanyagból készült, csak a külseje fa, de a természetességén ez számunkra mit sem változtat. A porcelán mozsárban, fával összeaprított fűszernek semmit sem módosul az íze azt követően, hogy megmosták. Használata pedig egyszerűnek és gyorsnak tűnik, a megszokott mozsártörőhöz képest sokkal nagyobb felületen találkozik a törő a fűszerrel.
Egyszerű és gyors
A JIA mozsár használata némiképp kényelmesebb, mint a megszokott kollégáié. A két oldalán lekerített, téglalap alakú eszközben több a hely, van rá esély, hogy előbb végzünk a morzsolással, mint a tradicionális mozsárral. Huszonhét centiméter hosszú és 16 centi széles a darab, egyszóval tényleg bőven van hely benne, sok energiát takaríthatunk meg, ha ezzel dolgozunk. Nem robusztus, a súlya egy megszokott mozsáré: 1,7 kilogrammot nyom.
(Via)