Az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese hozzátette, hogy az egészségügyi intézmények természetesen továbbra is ingyenesen végzik el a tesztet azok esetében, akiknél ezt a járványügyi előírások meghatározzák. A miniszterhelyettes leszögezte, hogy az a szolgáltató, amelyik nem tartja be a vonatkozó szabályokat, akár többmilliós büntetést is kaphat. „Csak együtt, összefogással fékezhetjük meg a koronavírust, ezért is lenne megengedhetetlen, hogy bárki nyerészkedni próbáljon a teszteken” – mondta Schanda Tamás.
Szeptember 21-e óta hatósági áras
A koronavírus-fertőzöttek kiszűrésére leginkább alkalmas, ún. PCR tesztek elvégzése 2020. szeptember 21-e óta hatósági árhoz kötött. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kezdeményezésére induló országos vizsgálat a piaci szereplők gyakorlatát ellenőrzi a hatósági ár betartatása, a fogyasztók megfelelő tájékoztatása érdekében – közölte az ITM.
A koronavírus örökítőanyagát kimutatni képes PCR tesztet térítésmentesen végzik el mindazokon, akiknek esetében ez járványügyi szempontból indokolt. A hatósági ár rögzítésével a mintavételt és laboratóriumi vizsgálatot térítés ellenében igénybe vevőktől legfeljebb 19.500 forintot kérhetnek a szolgáltatók.
A kapcsolódó jogszabály hatályba lépése óta a piacon PCR tesztet kínáló vállalkozások sokféleképpen alakították ki, módosították gyakorlatukat. A fogyasztóvédelmi hatóság az ITM elrendelése alapján országosan vizsgálja a hatósági ár betartását, a fogyasztók tájékoztatását.
Ha a szakemberek azt tapasztalják, hogy a vállalkozás a megengedettnél drágábban kínálja a tesztet, a jogszabály betartására, azaz a vizsgálat legfeljebb hatósági áron való elvégzésére kötelezik a céget. Ha az ajánlott ár kényelmi többletszolgáltatások (pl. kiszállás, hétvégi mintavétel stb.) miatt magasabb, akkor is egyértelműen tájékoztatni kell az érdeklődőket a teljes költség egyes elemeiről. Előre és tételesen be kell mutatni, hogy a teszt hatósági árán túli összeg pontosan mire terjed ki, így a fogyasztó egyértelműen látja, miért fizet, és e tudás birtokában dönthet az igénybevételről.
A fogyasztóvédelmi hatóság 15 ezer forinttól akár a nettó árbevétel 5 százalékáig, azaz több millió forintig terjedő bírságot szabhat ki, ha nem egyértelmű árfeltüntetést tapasztal, vagy egyéb megtévesztő gyakorlatot fed fel az ellenőrzés során. Az innovációs minisztérium várhatóan október végéig összegzi a vizsgálati eredményeket, tapasztalatokat.