A jelenlegi lisztárak körülbelül 100-105 ezer forintos tonnánkénti, tavalyi termésből származó búzaárra vannak alapozva, ám a piacon most 130-135 ezer forint a búza. Amennyiben tehát a kormány nem hosszabbít és május elsején feloldja az árstopot, jelentősen drágulni fog a liszt a boltokban – nyilatkozta a vg.hu-nak a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Ez azt jelenti, hogy amikor már csak az elmúlt hónapokban vásárolt, drága búzából fog készülni a liszt, a mostani 155-165 forint körüli kilónkénti átadási árnak – amennyiért a malmok a zsákos kiszerelésű finomlisztet értékesítik – 200-220 forint körülire kell emelkednie – mondta Lakatos Zoltán. Hozzátette: az árstop feloldása miatti drágulás mellett azonban a fogyasztóknak azzal is szembe kell nézniük, hogy a búza drágulása miatt június-július környékén további számottevő áremelkedés következik.
Az árstop bevezetése óta – ami a lisztpiacon a BL 55-ös búza finomliszt árát maximálta az október 15-i árszinten – a kis kiszerelésű csomagolt lisztek átadási árai gyakorlatilag szinten maradtak, vagy csak „csendesen emelkedtek”. A kiskereskedők azzal védekeznek, az árstopos lisztből csak a korábbi átlagos mennyiséget rendelik. A malmok ezeknél a termékeknél is emelni szeretnének, de erre legfeljebb a nagyobb láncoknál van esélyük – írja a lap.
Lakatos Zoltán szerint idén közepes búzatermésre számíthatunk, de ha az orosz-ukrán háborúnak nem lesz hamarosan vége, és szabad marad az export, akkor óriási, az árakat tovább emelő szívóhatással kell számolni az exportpiacokról, hiszen az ukrán és az orosz export kiesésével körülbelül 30 millió tonna hiányozna a Közel-Keletről, Törökországból és az észak-afrikai országokból. Ez pedig további nyomást jelentene a liszt, azon keresztül pedig a péktermékek árára.