A portugál ruhaipari szövetség adatai szerint körülbelül 10-15 ezer ember foglalkozik textilmaszkok gyártásával, a termékek exportja havi 18 millió eurós forgalmat jelent. Bár továbbra is exportálnak, ha elveszítik a francia és a német piacot, az negatív hatással lesz a forgalomra.
A Vila Nova de Famalicãóban található textilipari kutatóintézetben eddig 3500 maszkot vizsgáltak be, ezek megfelelnek az európai szabványoknak. A CITEVE intézet igazgatója, Braz Costa aláhúzta: a maszkok biztonságosak, sőt, a kutatóintézet szerint néhány maszk 90 százalékos szűrőképességgel rendelkezik – ez majdnem megegyezik a sebészi maszkok 95 százalékos kapacitásával. Éppen ezért a vezető keresi az okát, hogy miért döntött az FFP2 mellett Ausztria, Németország és Franciaország.
Ahogy egyre jobban terjednek az új koronavírus új mutánsai, a kormányok az FFP2 maszkok felé fordulnak, a textilipar most a maszkgyártásból él, de attól félek, hogy a már említett országokon túl még többen írják elő a professzionális védőmaszkok használatát – írja az Euronews.