Nem csak a belépőjegyek, hanem az ételek és italok árai is jelentően megemelkedtek a fesztiválokon, ami az infláció mellett a munkaerőhiánynak is köszönhető.
Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője arról számolt be az Inforádióban, hogy a tavalyi évhez képest milyen drágulásokat tapasztaltak a különböző fesztiválok áraiban.
Van, ahol 80 százalékkal drágult a napijegy
Az alapítvány által vizsgált jegyárak tavalyhoz képest 13 és 80 százalék közötti mértékben drágultak. Hozzátette, hogy ezek az adatok csak iránymutatónak tekinthetők, mivel ahogy közeledik egy-egy fesztivál időpontja, úgy nő a még megmaradt jegyek ára is.
Ennél is nagyobb mértékben emelkedtek a vendéglátóegységekben tapasztalható árak.
A sör az idén már a dupla annyiba kerül, mint 2019-ben, a koronavírus előtt. A senior elemző szerint a drágulás okai között említhető a jelentős infláció, valamint az is, hogy a koronavírus-járvány miatt sokan elhagyták a vendéglátást, így a büfék komoly munkaerőhiánnyal küszködnek. Ahhoz, hogy ezt a hiányt orvosolni tuják, jelentősen meg kellett emelni az alkalmazottak bérét.
Európai viszonylatban jól teljesít a Sziget
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője elmondta, hogy a hazai és az európai fesztiválok bérletárait is összehasonlították. Az összegzés szerint 2022-ban a Sziget Fesztiválra lehetett a legdrágábban bérletet vásárolni. Igaz a fesztiválozók itt nem csak zenei, hanem számos más kulturális programokon is részt vehetnek.
Ha viszont a napijegyeket vesszük alapul, akkor kifejezetten versenyképes volt a Sziget. A sör pedig itt volt tavaly a legolcsóbb más európai eseményekhez képest.