Tavaly 22,3, 2019-ben és 2020-ban pedig 36, illetve 55 millió forintos adózás utáni veszteséggel zárt a Fény utcai piac Kft., és a forgalom nem érte el az 500 milliót. Pedig ezt megelőzően, 2017-ben és 2018-ban még 30 millió forintos nyereséggel járt a félmilliárdos forgalom – napi.hu. A vevők és az árusok egyaránt eltűnőben vannak, pedig az önkormányzat és a cég évek óta nagyon igyekszik a megoldáson.
Ahogy az a számokból is látszik, a problémák 2018-ban kezdődtek: ekkor a Nébih ellenőrei tonnaszámra foglalták le az egyik üzletben a lejárt, jelöletlen, illetve penészes hústermékeket, az ügy komoly visszhangot váltott ki, és rengeteg vásárlót elveszítettek. Ezt tetézte a munkaerőhiány és a környékbeli építkezések, s végül 2020-ban a vevők számának 30 százalékos visszaeséséről számolt be Őrsi Gergely polgármester.
Válaszul az önkormányzat gyorsan feloldotta a Fény utcai piac profilkötöttségét, így megjelentek a nem élelmiszereket árusító boltok, majd a tavalyi évre egy kiemelkedően kedvezményes bérleti konstrukciót hirdettek. A kevésbé előnyös, hátsó soron lévő üzletsor egységeit egy éves időtartamra az eredeti bérleti díj 10 százalékáért, plusz az üzemeltetési költség fejében kínálták. Az idei üzleti tervből kiderül, hogy így sem sikerült felkelteni az árusok érdeklődését.
A 2022-es koncepció értelmében, amely szerint 564 milliós bevétellel és 20 milliós veszteséggel kalkulálnak, a bérlőknek már kizárólag az üzemeltetési közös költséget kellene megfizetnie.
További terv a kiadások visszafogása, például a biztonsági őrök jelenlétének csökkentésével és kedvezőbb díjszabású bankszámlával. A Fény Utcai Piac Kft. régi panasza szerint a társasház, amelyben működnek, és amelynek mintegy 70 százalékát tulajdonolják, ingyen kap szolgáltatásokat a veszteséges piactól, és a problémákkal magára hagyták a céget. Ezért a piac, illetve az annak élére került új vezetés szeretne új megállapodást kötni a társasházzal, amelynek keretében a reklámfelület-értékesítés bevételeinek elosztását is felülvizsgálnák.