Az idén átlagosan 29 400 forintot tettek félre havonta a megtakarítani tudó magyarok, csaknem harmadával többet, mint egy évvel korábban – tájékoztatta az Erste Bank az IMAS International felméréséről szerdán az MTI-t.
A közleményben kiemelték: a legtöbben, a válaszadók 28 százaléka azért spórol, mert tart munkahelye elvesztésétől, míg 27 százalék nem tudott vagy nem akart nagyobb vásárlásokra, befektetésekre költeni az elmúlt időszakban.
A járvány felértékelte a pénzügyi megtakarítások szerepét: míg 2019-ben 70 százalék tartotta szükségesnek, hogy félretegyen, 2020-ban ez az arány 80 százalék, 2021-ben pedig 79 százalék volt.
Átalakul a bankfiókok szerepe
A magyar háztartások közel 60 százalékának rontotta a pénzügyi helyzetét a koronavírus-járvány; a válaszadók 39 százaléka mondta, hogy kisebb, 18 százaléka azt, hogy anyagilag nagyobb mértékben szenvedte meg a pandémiát – ismertették.
Harmati László, az Erste Bank lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese a közlemény szerint elmondta, a pandémia idején nagyot nőtt az online fizetési szolgáltatók felé mutatott bizalom, a bankfiókok szerepe átalakul, az egységekben a tanácsadásé a főszerep.
A régió élén Magyarország
A régiós országok között az átlagos havi megtakarítás 2020-hoz képest Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben, 23 százalékkal. A második helyen Ausztria áll 21 százalékkal, majd Horvátország jön 13, Szlovákia és Szerbia 8-8, Románia 7,5, majd Csehország 7 százalékkal – hívták fel rá a figyelmet.
A vizsgált országokban a legtöbben vészhelyzetre spórolnak, ám míg például Szlovákiában ez az arány 94 százalék, Magyarországon mindössze 48 százalék. Itthon ugyanilyen népszerű az időskori kiadásokra gyűjteni (48 százalék), és alig valamivel lemaradva a harmadik helyen áll az általános pénzügyi tartalék (47 százalék).
A IMAS International felmérése az Erste számára hét régiós országban azonos módszertannal, azonos kérdésekkel 2015 óta minden évben elkészül – derült ki a közleményből.