Mérgező anyag lehet benne, nem ajánlják a fekete színű konyhai eszközöket
A kutatók kimutatták a vizsgált termékekben a mára már betiltott deca-BDE vegyületet is, amelyet korábban elektronikai készülékek burkolatában használtak. Az erősen toxikus anyag az újrahasznosítás révén kerül a háztartási termékekbe, ezzel egészségügyi kockázatokat okozva. A kutatók óvatosságra intenek, és javasolják, hogy műanyag helyett inkább üvegtárolókat használjunk – írja a Food and Wine a Chemosphere tanulmányára hivatkozva.
Az október elsején publikált kutatás során 203 fogyasztói terméket vizsgáltak, kétféle égésgátló anyag – brómozott égésgátlók (BFR) és foszforsavészter alapú égésgátlók (OPFR) – valamint műanyag polimerek szempontjából. A vizsgált termékek 85%-ában találtak égésgátló anyagokat, a legmagasabb mérgező égésgátló szinteket pedig egy sushi tálcán, egy spatulán és egy gyerekeknek szánt gyöngynyakláncon mérték.
Ezért ne mikrózzuk az ételhordót!
Egy 2024-ben, az Environment International című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a toxicitási vizsgálatok azt mutatják, hogy a BDE-209 erősen mérgező, embrió és magzatkárosító hatású, neuro-és immunproblémákat okoz és súlyos esetben rákkeltő is.
Ezek miatt a veszélyek miatt a szakértők azt javasolják,
ne tegyük mikrohullámú sütőbe a fekete műanyag edényeket.
Sőt, ha ebben visszük haza az ételt, inkább tegyük át üvegedénybe.
Heather Stapleton, a Duke Egyetem Ronie-Richele Garcia-Johnson professzora elmondta: „Ezek az eredmények világosan megmutatják, hogy az égésgátló anyagokat tartalmazó elektronikai eszközökből az újrahasznosítás után gyakran konyhai eszközök készülnek. Miközben fenntartható megoldásokra törekszünk a műanyag hulladékkezelésben, óvatosnak kell lennünk.”
Nem csak a spatula és az ételhordók jelentettek gondot a konyhában, hanem például a fekete műanyag sushi tálca is. Az eredmények szerint 11 900 ppm decabromodifenil-étert, vagyis deca-BDE-t tartalmazott, amely egy 2024-es tanulmány szerint erősen összefügg a rák kialakulásának kockázatával.
„A cégek továbbra is mérgező égésgátlókat használnak a műanyag elektronikai eszközökben” – hangsúlyozta Megan Liu, a tanulmány egyik szerzője és a Toxic-Free Future tudományos és politikai menedzsere egy posztban. „Ezeket a rákkeltő vegyi anyagokat nem lenne szabad használni, de az újrahasznosítás miatt több módon is bejutnak a környezetünkbe és az otthonainkba.”