Komoly karriert futottak be pár hónapja az interneten a cikkek a fekete konyhai eszközök súlyos veszélyeiről, amelyek mind ugyanarra a frissen megjelent tudományos tanulmányra hivatkoztak. Miután sokan megváltak a fekete műanyag holmiktól, kiderült, hogy a kutatók nagyon kínosan elszámolták magukat, szó szerint – derül ki az ABC News cikkéből.
A szóban forgó tanulmányban fekete műanyagból készült háztartási eszközöket vizsgáltak, amelyekben mérgező adalékanyagokat, köztük veszélyes égésgátló anyagokat találtak. A szerzők közölték, hogy egyes szennyezőanyagok mennyisége megközelítette az emberi expozíció biztonságos napi határértékét.
A fekete műanyag konyhai eszközök, mint a kanalak, spatulák és eldobható edények mérgező vegyi anyagokkal szennyeződhetnek, mivel újrahasznosított elektronikai termékekből készülhetnek. Egyes elektronikai eszközök fekete burkolatát ugyanis az elektromos tüzek veszélye miatt égésgátlókkal kezelik, és amennyiben az efféle termékeket helytelenül ártalmatlanítják, ezeket a műanyagokat is újrahasznosítják, hiába veszélyesek.

A Chemosphere című szakfolyóiratban megjelent cikkben azt állították, hogy az általuk vizsgált 203 db, az USA-ban forgalmazott fekete színű háztartási műanyag termék (többek között edények, hajkiegészítők, játékok) 85%-ban találtak mérgező égésgátlót.
A mérgező égésgátlók többsége dekabróm-difenil-éterből (BDE-209) készült – közölték a kutatók. A BDE-209 bizonyítottan kumulálódhat az emberi szervezetben, melynek számos, még tanulmányozás alatt álló lehetséges egészségügyi következménye lehet, köztük rákos megbetegedések is.
Egy teljes nagyságrenddel elszámolták magukat
A múlt hónapban a tanulmány szerzői helyesbítést tettek közzé, miután kiderült, hogy csupán
egy matematikai hibának köszönhették a riasztó eredményt, a valóságban a BDE-209 biztonságos expozíciós szintje tízszer olyan magas, mint amivel kalkuláltak.
Vagyis a BDE-209 hivatalosan meghatározott biztonságos napi határértének kevesebb, mint egy tizedét tartalmazták a vizsgált eszközök. A helyesbítésben a szerzők ugyanakkor úgy fogalmaztak, hogy
ez a számítási hiba nem befolyásolja a tanulmány általános következtetését,
mivel a tanulmány nem a kockázat mértékének meghatározásáról szólt, hanem annak megállapításáról, hogy a háztartási termékeket szennyezik-e káros égésgátlók.
Dr. Ian Musgrave, az Adelaide-i Egyetem toxikológiában jártas molekuláris farmakológusa “őrülten kínosnak” nevezte a hibát, ami azt mutatja, hogy a szakértői bírálók nem figyeltek eléggé.
Az eredeti tanulmányt közlő Chemosphere folyóiratot azóta kitették a lektorált folyóiratok tudományos cikkeit tartalmazó The Web of Science adatbázisból, miután sorozatos hibákra derült fény.
A Chemosphere tavaly decemberben 20 cikket vont vissza, és a hírek szerint “kompromittált szakértői értékelési folyamatok” zajlottak a folyóiratnál.