Április 5-én markáns hidegfront érkezett Magyarországra, sarkvidéki eredetű légtömeg zúdult az országra. Már vasárnap reggel is több helyen előfordult gyenge fagy, hétfő hajnalra pedig – az északnyugati térség és a Balaton déli partja kivételével – gyakorlatilag az egész országban fagypont alá csökkent a hőmérséklet – írja a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet.
Átlagosan -1 és -6 Celsius-fok közötti értékeket mértek, de főként az északi és északkeleti régiókban – ahol a hazai gyümölcstermő területek mintegy kétharmada található – a hőmérséklet több helyen -6 és -8 fok közé süllyedt.
Ez már fajtától függetlenül is súlyos károkat okoz a virágzó gyümölcsfákban.
Óriási a fagykár
A hideghatás szinte minden gyümölcsfajt érintett, és a termőterületek 90%-ában jelentős fagykár keletkezett. Bár a gazdák próbálkoztak fagyvédelemmel, az ilyen erősségű és eredetű lehűlés ellen a legmodernebb módszerek is csak csekély hatékonysággal tudnak fellépni. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a fagyos időszak rendkívül hosszú ideig, közel 12 órán át tartott, ebből 6-8 órán keresztül a kritikus hőmérséklettartományban volt a levegő.

A korán virágzó csonthéjasok – mint a kajszi és a mandula – az ország nagy részén már elvirágoztak, az őszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva pedig most vannak a virágzás különböző fázisaiban. Ezeket a kultúrákat a hajnali fagyok különösen érzékenyen érinthették, mivel sok helyen a hőmérséklet tartósan a károsodási küszöbértéknek számító -2 fok alá süllyedt.
A károk felmérése jelenleg is zajlik, átfogóbb képet a jövő hét elején kaphatunk. Az előrejelzések szerint péntekig még előfordulhatnak éjszakai fagyok, de várhatóan ezek már enyhébbek lesznek, és a hétvégére megszűnik a fagyveszély. A szakmaközi szervezet arra kéri a gyümölcstermesztőket, segítsenek a fagykár felmérésében az alábbi kérdőív kitöltésével.