Még el sem kezdődött a szezon, már az áremelésről lehetett hallani. A turisztikai szolgáltatók többsége a Balatonnál már végzett az idei előzetes árkalkulációval, a turisták a konkrét csomagajánlatokon túl viszont még nemigen tudják, hogy nyáron mennyit kell majd fizetniük a szállodáért, magánszálláshelyért, ha mostanában nem foglalnak előre, ahogy azzal sem lehet még kalkulálni, ahogy azzal sem lehet még kalkulálni, hogy egy ebéd a vendéglőben, egy kis nasi a cukrászdában mennyibe fog fájni. Ami biztos: a vírusvédelmi intézkedések, az alapanyagok árának az emelkedése és a foglalkoztatás kibontakozó lehetőségeinek a fényében kismértékben ugyan várható, viszont nem lesz olyan elrettentő erejű áremelés a Balatonnál, amely távol tartaná a szabadidős élményektől a november óta otthon maradó magyarokat – írja a Magyar Nemzet.
A szállás sem lesz olcsóbb
Legalábbis azokon a népszerű helyeken, mint Siófok, Balatonfüred, Hévíz, Balatonlelle, Keszthely, Zamárdi és Tihany. Hévízen például a szobakiadók a Kisfaludy szálláshelyfejlesztési pályázaton elnyert pénzből jelentős összegeket fordíthattak komfortosításra; a minőségi szintlépéssel a privát szállások esetében számítani kell némi díjemelésre – tudatta a Hévízi Szobakiadók Szövetségének az elnöke.
Balatonlellén a partközeli apartmanok tulajdonosai a múlt évihez hasonló árakon kínálják a szállásokat. Egy tó közeli apartmanház háromágyas szobájáért előre foglalás esetén a főszezonban 12–16 ezer forintot, de van, ahol ennél többet számolnának fel.
Noha az árazást meghatározó tényezőkben vannak a bizonytalanságok, nem látják előre, hogy az újrainduláskor visszajönnek-e a főszezonra az időközben elvándorolt dolgozók, és ha igen, mennyiért – ez pedig a szállásdíjak drágulásához vezethet. Nem utolsó sorban a kereslet is befolyásoló tényező, ha ez nő, az árak is nőni fognak.
Drágul az étkezés
Makkos Péter fonyódi étterem-tulajdonos szerint nem lesz olyan mértékű a vendéglői árak emelése, mint azt az ételekhez szükséges anyagok árának az emelkedése indokolná. Elmondta: a zöldségek 20–30 százalékkal drágultak, a gyümölcsök jelentősebben. A vendéglőtulajdonos május elejére tervezi az üzletnyitást, és 10–15 százalékos áremeléssel számol. Eközben a déli part egyik legkedveltebb étterme, az egész évben nyitva tartó balatonlellei vendéglátóhely tulajdonosa idén nem emel árat. Azok a vendéglátóhelyek a szerencsésebbek, amelyek házhoz szállítással működésben tartották, tartják az üzletüket, így könnyebben tudnak fölkészülni a főszezonra – náluk szinte észrevehetetlenül emelkedtek az árak.
A fagyiért is többet kell fizetni
Míg két éve a Balatonnál 280–300 forintba, tavaly 300–350-be kerültek a gombócok, 2021-ben lesz olyan fagyizó, ahol 350–400–420 forintot is elkérhetnek a hétdekás tölcséres édességért, ezzel együtt a sütiknél is áremelkedésre kell számítani: a gyenesdiási Bringatanya fagyizóban a gyümölcstortaszelet például várhatóan 400 és 700 forint között alakul, a prémium minőségű csokoládéból készült sütemény pedig 400–900 forintért kerül a pultba. Somogyi Renáta, a családi vállalkozásban működtetett üzlet társtulajdonosa a portálnak elmondta: az áremelkedésért egyrészt az elszállt euró-árfolyam okolható, másrészt az idehaza beszerezhető alapanyagok, a cukor, a liszt és más, a kézművesműhelyekben előállított édes süteményekhez szükséges alapanyagok ára is nőtt.