Számtalan szén-monoxid-érzékelő van a piacon a néhány ezer forintos eszközöktől a 20 ezernél is többe kerülő darabokig. Az ár általában attól függ, hogy az érzékelők mennyi funkcióval rendelkeznek, illetve milyen hosszú az élettartamuk. Mindegyik eszköz hanggal és fénnyel jelzi, ha veszélyesen felgyűlt a szén-monoxid a levegőben, egyes szén-monoxid-érzékelők viszont tudnak „előriasztani” is, ha ideje lenne szellőztetni, illetve a drágább készülékeket rendszerbe is tudjuk kapcsolni, ha több van belőlük a lakásban.
A legdrágább szén-monoxid-érzékelők pedig már „okosak”, azaz egy applikáció segítségével üzenetet küldenek a telefonunkra, ha otthon veszélyesen felgyűlik a szén-monoxid a levegőben.
Ilyet akkor érdemes választanunk, ha idős, esetleg súlyosan beteg vagy magatehetetlen hozzátartozóinkkal élünk együtt, hiszen ha riaszt a készülék, távolról is tudjuk hívni a 112-őt. Illetve akkor is hasznos lehet az okos érzékelő, ha kisállatainkat szeretnénk nagyobb biztonságban tudni – mondja Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Arra is fontos figyelni, hogy minden eszköz szenzora „elfárad” egyszer, és ilyenkor le kell cserélni a készüléket. Gyártótól függ, hogy mennyi a szén-monoxid-mérő élettartama, 5 és akár 10 év is lehet a szavatossági idő.
Csak ellenőrzött eszközt vegyünk
Mielőtt eldöntjük, milyen szén-monoxid-érzékelőt vegyünk, mindenképpen érdemes felkeresni az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapját is, ahol közzéteszik a megbízható és a nem megbízható készülékek listáját.
A fűtési szezon kezdetén azoknak is érdemes ránézniük a rendszeresen frissülő listára, akik a korábbi években vásároltak szén-monoxid-érzékelőt, hiszen előfordulhat, hogy ki kell cserélniük az eszközt, mert az nem megbízható.
Az ilyen eszközök forgalmazását a hatóság egyébként tiltja is, és Mukics Dániel elmondta, hogy a katasztrófavédelem folyamatosan ellenőrzi a boltokat próbavásárlásokkal. Azonban így is előfordulhat, hogy valahol nem megfelelő szén-monoxid-érzékelőt lehet kapni. Ha ilyet látunk, akkor a legjobb, ha értesítjük a katasztrófavédőket is.
Nem mindegy, hova kerül az érzékelő
Ha megvan a megfelelő készülék, akkor arra kell figyelni, hogy a szén-monoxid-ellenőrzők akkor működnek a leghatékonyabban, ha a nyílt égésterű fűtő- vagy melegítőeszköz közelében helyezzük el őket.
Fontos, hogy nemcsak gázzal működő berendezéseknél, hanem például fali vízmelegítő, kandalló, kályha és vegyes tüzelésű kazán esetén is veszélyes mennyiségű szén-monoxid gyűlhet fel a szobában.
Az érzékelőket ezektől egy-másfél méterre, fejmagasságban érdemes felszerelni. De ha például a hálószobánkban van a konvektor, akkor a fekvőhelyzetet kell figyelembe venni. Soha ne tegyük az érzékelőket a sarokba, hiszen ott nem olyan jó a légáramlás, és hibás lehet a mérés – mondja Mukics Dániel.
A legnagyobb biztonságot az nyújtja, ha minden olyan szobába veszünk szén-monoxid-érzékelőt, ahol nyílt égésterű fűtő- vagy vízmelegítő eszköz van. Mukics Dániel viszont azt is hangsúlyozza, hogy az eszköz csak arra jó, hogy jelezze, ha mérgező gáz van a szobában, de nem szünteti a bajt. „A szén-monoxid-érzékelő olyan, mint egy lázmérő. Jelzi, hogy beteg vagyok, de nem fog meggyógyítani” – mondja a szakember.