Az egyre gyengülő forintárfolyam hatására az euró gyakorlatilag elkezdte “önállóan” bevezetni magát Magyarországon, hivatalos döntés nélkül is egyre nagyobb teret nyerve a gazdaságban és a pénzügyi szférában – írja a Pénzcentrum. Az ingatlanpiacon ez már konkrét változásokat hozott: újépítésű lakóparkokban például előfordul, hogy kizárólag euróban számolnak, a forintárakat csupán iránymutatásként tüntetik fel.
Egy luxuslakás például 978 ezer euróba kerül, amelynek forintértéke az év elején még 376 millió volt, mára viszont közel 402 millióra nőtt. Szakértők szerint ez a jelenség az, amikor az euró fokozatosan, magától “bevezeti” magát a mindennapi életbe.
Egyre mélyebben a forint
A forint helyzete nem túl fényes: az euró árfolyama az elmúlt hetekben megugrott, jelenleg a 410-es szint körül ingadozik, ami közel két éve nem látott mélypontot jelent. Elemzők szerint nem valószínű, hogy a forint erősödni tud az euróval szemben, különösen, ha a közel-keleti helyzet tovább eszkalálódik.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője korábban a Cash Tagnek nyilatkozva rámutatott: a forint gyengülését részben az okozhatta, hogy a Magyar Nemzeti Bank nyitva hagyta a kamatvágás lehetőségét, amire végül nem került sor.
„Ködösítés zajlott, ami alapvetően egy kiszámíthatatlan nemzetközi környezetben nem egy rossz taktika. A gond az, hogy a piacok ki voltak élezve a kamatcsökkentésekre – és ne feledjük, nem csak Magyarországról beszélünk” – mondta a szakértő.
A szakértő hangsúlyozta, ha nem is rögtön, de előbb-utóbb elérhetjük, hogy 500 forintos legyen az euró árfolyama, az a kérdés, hogy ehhez a lakosság mit szól majd.
Szerinte az, hogy sok termék vagy hazai szolgáltatás árát már euróban is megtudhatjuk, már ennek az önbevezető folyamatnak a része.
„Nagyon sok tartós fogyasztási cikk esetében már euróban vannak meghatározva az árak, például ha az ember szeretne egy új autót vásárolni. Nézzük meg, menjünk fel egy konfigurátorba és megnézhetjük, hogy a különböző autómárkák esetében, ha összekonfigurálunk egy autót, akkor milyen árat kapunk a végén? Nagyon sok esetben eurós árat. A végén pedig ott van kis csillaggal a megjegyzés, hogy forduljon a kereskedőjéhez, és majd ő megmondja, hogy ez forintban mennyi. De az építőipar tekintetében is egyre inkább, vagy a lakossági szolgáltatás irányban is egyre inkább felmerül ez a kérdés, hogy nagyon másfelé ne menjünk. Például az ember szeretne egy árnyékolót felrakni a teraszához, életszagú példa, elmegy, kér egy árajánlatot és megkapja euróban az árajánlatot” – tette hozzá.
Az ingatlanpiacon már elkezdődött
A Vakmajom nevű Facebook-oldal nemrégiben egy olyan lakópark hirdetésére bukkant, ahol a lakások árát kizárólag euróban határozták meg.
A hirdetésben külön hangsúlyozták, hogy a forintban feltüntetett 376 millió forintos ár csupán tájékoztató jellegű, mivel a tényleges vételár 978 ezer euró, amelyet még 387 forintos euróárfolyamon számoltak ki – utoljára az év elején volt ilyen árfolyamon a valuta. Ha a jelenlegi árfolyamon (közel 410 forint/euró) váltjuk át, akkor a lakás ára már megközelíti a 402 millió forintot, ami azt jelenti, hogy az árfolyamgyengülés miatt a vételár 26 millió forinttal emelkedett.