A vámok bevezetése mellett jelentős pótdíjak bevezetését és a vámmentes küszöbérték megváltoztatását is fontolgatják. Ezzel az intézkedéssel az EU-s belső piacot megvédhetik az olcsó kínai dömpingáruktól, bár a fogyasztóknak magasabb árakkal kell számolniuk – közölte a Portfolio.
Az EU eredetileg 2023-ra tervezte az uniós vámszabályok reformját, azonban ezt a folyamatot felgyorsította a kínai kereskedők jelentős piaci térnyerése.
1968 óta nem változtattak ekkorát
Még februárban az Európai Parlament Belső Piaci Bizottsága jóváhagyta az EU Vámkódexének javasolt reformját, ami az első szavazás volt az 1968 óta legnagyobb vámügyi szabályozásról. A reform célja többek között az volt, hogy kezelje azt a problémát, amikor kínai termékeket mesterségesen alulértékelnek, hogy kikerüljék a vámmentességi alsóhatár jelentette kiskaput. Ez lehetővé teszi a nagy e-kereskedelmi cégek számára, hogy gyakorlatilag vámmentesen hozzanak be nagy mennyiségű olcsó terméket, különösen a Temu, az AliExpress és a Shein használja ki ezt a lehetőséget.
A jelenlegi adatok szerint az e-kereskedelmi küldemények 65%-át szándékosan alulértékelik, ami jelentős vámbevétel-kiesést okoz.
A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy főleg a Temu és a Shein közreműködésével 2022-ben 2,3 milliárd alacsony értékű terméket szállítottak az EU-ba, amelyek a vámmentes küszöbérték alatt maradtak. Az e-kereskedelmi behozatal több mint kétszeresére nőtt az elmúlt időszakban, és idén áprilisban már közel 350 000 darabot ért el, ami átlagosan majdnem két szállítmányt jelent háztartásonként. Kína a támogatott postaköltségek előnyeiből részesül, így költséghatékonyan tud olcsó árukat légi úton szállítani.
Eltörölhetik a 150 eurós küszöbértéket
Most már nemcsak az Európai Parlament, hanem a Bizottság is lépéseket készül tenni a csalárd és tisztességtelen piaci gyakorlatok ellen: három, az ügyet jól ismerő forrás szerint az uniós végrehajtó testület eltörölné a vámmentes árucikkekre vonatkozó jelenlegi 150 eurós küszöbértéket – tudósított a Financial Times.
Az uniós országok által bejelentett veszélyes termékek száma 2022 és 2023 között több mint 50%-kal emelkedett, meghaladva a 3400-es számot.
Kozmetikumok, játékok, elektromos készülékek és ruházati cikkek számítottak a legtöbb biztonsági problémát okozó termékek közé. Az uniós játékipar vádjai szerint a kínai kiskereskedők veszélyes játékokat szállítanak Európába
A Temu együttműködően nyilatkozott
A Temu állítása szerint növekedésük nem kizárólag az olcsó árucikkeknek köszönhető, és nyitottak és támogatják a jogalkotók módosításait, feltéve, hogy ezek a szabályozások tisztességesek. Az AliExpress és a Shein is kifejezte támogatását a vámok reformjára irányuló erőfeszítésekkel kapcsolatban.