Minden szereplőt etikus magatartásra szólít fel az Agrárkamara a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek piacán a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben is.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) csütörtöki közleményében leszögezte, arra törekszik, hogy a vészhelyzetben is aktívan működjön közre a rendezett piaci viszonyok fenntartásában, és tevékenységével segítse a tisztességes piaci szereplőket. Ennek érdekében hozta létre korábban a megyei és az országos etikai bizottsági rendszerét.
Az etikai bizottság olyan helyzetekben tud segíteni, amelyek még jogszabályokba nem ütköznek, de üzleti szempontból etikátlanok.
Ilyen helyzetnek minősül például az indokolatlan áremelés vagy az áruk visszatartása – írták.
Az agrárkamara mintegy 400 ezer tagja – mezőgazdaságban, élelmiszer-előállításban, -feldolgozásban, -nagykereskedelemben tevékenykedők – az általuk etikátlannak vélt magatartások, illetve vitás kérdéseik rendezésében is kereshetik a kamara etikai bizottságát, a orszagosetikaibizottsag@nak.hu e-mail címen vagy közvetlenül a NAK megyei szervezetét – közölték.
Drámai fejlemény
Az Agrárkamara nem ok nélkül jelentette meg közleményét, ugyanis a 24.hu csütörtökön számolt be arról, hogy az egekbe szökött a csirkemell ára: a Lehel téri piacon szerdán a 2800 forinthoz közelített, a Fény utcai piacon 2250 forintért adták a csont és bőr nélküli filét. Ez drámai fejlemény, különösen annak fényében, hogy az utóbbi pár évben nemigen drágult a baromfi.
Az okokról a Fény utcai piacon azt mondta az egyik árus, hogy 10 kiló csirkemell helyett 2 kilót kapott, miközben a bérleti díjat ugyanúgy ki kell termelnie, így nincs más megoldása, mint árat emelni. A Lehel téren szintén azt mondták az árusok, hogy áruhiány van, sőt azt is előrevetítették, hogy heteken belül hasonló áron lesz minden – írja a lap.
A minisztérium még kivár
A fogyasztóvédelmi hatóság munkatársai az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kezdeményezésére még szerdán helyszíni ellenőrzést végeztek a két érintett budapesti piacon.
A szaktárca az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében arról tájékoztatott, hogy a vizsgálat tapasztalatai szerint a napokban a közösségi oldalakon elterjedt fényképeken látható csirkehúsárak kirívónak tekinthetőek, más üzletekben hasonló mértékű árakra nem volt egyetlen példa sem.
A fogyasztóvédelmi ellenőrzés idején egyébként már a fotókon szereplő hentesüzlet is az elhíresült összegeknél jelentősen kedvezőbb áron kínálta a csirkehúst – jegyezték meg, hozzátéve: a csontos csirkemellet például 900 forinttal olcsóbban árusította a kereskedő.
A minisztérium arra a felvetésre nem reagált, hogy a nyerészkedés, illetve a felvásárlási láz megfékezésére tervez-e valamilyen intézkedést, hatósági ár, esetleg a vásárlásoknál mennyiségi korlátozás bevezetését.