Ijesztő, hogy mit találtak a csokikban, de tényleg aggódnunk kell miatta?
Egyes étcsokoládé-fajták nehézfémeket tartalmazhatnak, derül ki egy friss kutatásból, írja a Health magazin. Aggódni azonban nem érdemes: a felnőttek számára az étcsoki-fogyasztás nem jelent egészségügyi kockázatot.
Tartalmaznak fémet, de ennek ellenére biztonságosak
A Food Research International című szaklapban közzétett tanulmányban a Tulane Egyetem tudósai több mint száz, az Egyesült Államokban árult étcsokoládé- és tejcsokoládé-márkát vizsgáltak nehézfémekre. A teszt során mérgező anyagok, például az ólom és a kadmium szintjét mérték a termékekben. A kutatás során kiderült, hogy a nehézfém-tartalom ellenére az étcsokoládé-fogyasztás biztonságos a felnőttek számára; gyerekekre azonban csekély kockázatot jelenthet, de csak akkor, ha nagy mennyiségben fogyasztanak étcsokoládét.
Arra az eredményre jutottunk, hogy az étcsokoládé és a tejcsokoládé fogyasztása teljesen biztonságos
– írta sajtóközleményben Tewodros Godebo, a Tulane Egyetem Közegészségügyi és Trópusi Orvostudományi Karának környezeti-egészségügyi adjunktusa, a kutatás vezető szerzője.
A nehézfémek jelenlétét feltáró, korábbi kutatás során a kutatók 48 terméket teszteltek öt kategóriában: kakaópor, csokoládéforgács, tejcsokoládé, étcsokoládé, illetve brownie, csokoládétorta és forrócsokoládé-keverékek. Főként ólomra és a kadmiumra szűrtek:
ezek a nehézfémek hatással lehetnek az agy és az idegrendszer működésére.
A kutatók felfedezték, hogy az étcsokoládékban magasabb volt a nehézfémek szintje, mint tejcsokoládékban. Minden megvizsgált tábla étcsokoládéban kimutatható mennyiségű ólmot és kadmiumot találtak, 71%-ukban pedig az ólom, a kadmium vagy mindkettő anyag koncentrációja meghaladta a kaliforniai szabvány szerint megengedett maximális szintet.
A kadmium azért kerülhet az étcsokoládéba, mert a kakaóbabok felszívják a szennyezett talajból
– mondta korábban a Health-nek James E. Rogers, a kutatást készítő Consumer Reports igazgatója és a termékbiztonsági tesztek vezetője. Az ólom betakarítás után kerülhet a kakaóbabokra, esetleg a porból és a talajból, miközben a babok a szabadban száradnak.
A Tulane Egyetem csapata 155 ét- és tejcsokoládéból származó mintát elemzett. Mindegyiket 16 különböző nehézfémre tesztelték: például rézre, vasra és cinkre, valamint ólomra és kadmiumra.
A kutatók ezután azt számították ki, hogy mekkora kockázatot jelent, ha naponta 30 gramm csokoládét fogyasztunk: ez több mint két táblányi mennyiséget jelent hetente. Négy tábla étcsokoládébanolyan kadmiumszintet mértek, melyet a kutatók kockázatosnak ítéltek egy legfeljebb 33 kilós gyermek számára: ez egy átlagos hároméves súlyának felel meg.
Két tábla csokoládé ólomszintje meghaladta az étcsokoládékra vonatkozó kaliforniai szabványt, a kutatók azonban úgy gondolják, hogy ez a mennyiség még mindig nem valószínű, hogy kárt okozna a fogyasztókban.
“Felnőttek számára nincs egészségügyi kockázata az étcsokoládé fogyasztásának” – mondta Godebo. “Gyermekek esetében a 155 vizsgált tábla csokoládéból négynél kisebb kockázatot találtunk, ugyanakkor nem gyakori, hogy egy 3 éves gyermek rendszeresen heti két tábla csokoládénál többet fogyasszon.”
Egészséges is lehet
A tanulmány azt is megállapította, hogy az étcsokoládé nagy mennyiségben tartalmaz olyan fontos tápanyagokat, mint a réz, a vas, a mangán, a magnézium és a cink. Néhány tábla a gyermekek és felnőttek napi tápanyagszükségletének több mint 50%-át tartalmazta.
“Nemcsak hogy tele van alapvető ásványi anyagokkal, de
potenciálisan csökkentheti a mérgező fémek felszívódását a bélben, mivel ezek a fémek ugyanazért a helyért versenyeznek
– mondta Godebo.
A kulcs minden bizonnyal a fogyasztott mennyiség: ha a vizsgált mennyiségnél több étcsokoládét eszünk, annak lehetnek feltáratlan káros hatásai. Nem valószínű azonban, hogy a legtöbb felnőtt “elég étcsokoládét fogyaszt ahhoz, hogy ezek a potenciálisan káros anyagok problémát okozzanak” – mondta Deborah Cohen, a Rutgers Egyetem Egészségügyi Szakemberképző klinikai és megelőző táplálkozástudományi tanszékének docense a Health-nek. Hozzátette, hogy az étcsokoládénak vannak előnyei: többek között gazdag növényi anyagokban, úgynevezett flavanolokban, amelyek segíthetnek a szív védelmében.
Az étcsokoládé akár két-háromszor annyi flavanolban gazdag kakaót tartalmaz, mint a tejcsokoládé
– mondta. “A csokoládéban található flavanolok rövid távú vizsgálatokban növelhetik az inzulinérzékenységet, hosszú távon azonban csökkenthetik a cukorbetegség kockázatát.”
Cohen azonban hangsúlyozta, hogy nem szabad az étcsokoládét a gyümölcsökkel és zöldségekkel egyenrangúnak tekinteni. “A zöldségek sok más fontos tápanyagot tartalmaznak – antioxidánsokat, fitokémiai anyagokat, rostokat” – tette hozzá. “Ha azonban időnként megkívánunk egy kis csokoládét, egy-két falat nem fog ártani.”