Az elmúlt napokban komoly zűrzavart, és anyagi kárt is okoztak a tömegesen kiküldött, csomag érkezéséről szóló csaló SMS-ek. Az incidens felhívja a figyelmet arra, hogy okostelefonok esetében is kulcsfontosságú a megfelelő védelem. Az ESET szakértői segítenek, hogy milyen óvintézkedéseket érdemes betartani a készülékünk, és a rajta tárolt személyes adataink védelme érdekében.
Biztonságos lezárás
Mindig zárjuk le biztonságosan készülékünket, kerülve az egyszerű, gyenge jelszavak használatát (pl. 1234). Ha van rá lehetőség, használjunk biometrikus azonosítót is (pl. ujjlenyomat).
Hivatalos áruház használata
Fontos, hogy csak megbízható áruházakból töltsünk le applikációkat! A nem hivatalos alkalmazásboltokat nem ellenőrzik olyan szigorúan, ezért nagyobb az esélye, hogy rosszindulatú alkalmazásokat töltünk le.
Alkalmazások engedélyezése
Az alkalmazások telepítéskor különféle engedélyeket kérnek. Ezeket érdemes átolvasni, és ha valami gyanúsat észlelünk, másik applikációt keresni.
Biztonsági szoftver használata
Az ismert, megbízható biztonsági szoftverek védelmet nyújtanak kiberfenyegetések és trójai fertőzések ellen, blokkolják a gyanús weboldalakat, és biztosítják az érzékeny adatok védelmét.
Titkosítás, biztonsági mentés
Minden fontos fájlunkról készítsünk egy másolatot, amelyet az eszközünkön kívül tárolunk. Így ha sérülnek vagy elvesznek az adatok, rendelkezésünkre áll egy biztonsági mentés, amellyel helyreállíthatjuk a dokumentumokat.
Legyünk tisztában a veszélyekkel
Okostelefonok esetében a kártevők és rosszindulatú alkalmazások mellett gyakori problémát jelent az adathalászat és egyéb átverések is, ahogy ezt a legutóbbi incidens mutatja.
Velünk nem történhet meg?
Ne gondoljuk azt, hogy hétköznapi felhasználóként nem vagyunk elég értékesek a bűnözők számára. A csalók nem konkrét célpontokat támadnak, tömegesen próbálkoznak, hogy minél több gyanútlan felhasználót tévesszenek meg.
(MTI)