Folyamatosan tűnnek el a magyar építőipari cégek
Az építőipari cégek törlésének száma az elmúlt 5 hónap során folyamatosan nőtt – írja a Világgazdaság. Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint januárban 13 százalékkal kevesebb társaság alakult az építőiparban, mint amennyi megszűnt. Az ágazat sikeresen jött ki a járvány okozta válságból, de az ukrajnai háború, energiaválság és a magas infláció hatásait nem tudta kivédeni – magyarázták a visszaesés okait.
Zsiday: Ezért ütik elsőnek a forintot, amikor a világon zűrzavar van
Már meghallgatható a Portfolio Checklist március 15-i különkiadása. Továbbra is elképesztő hullámokat ver világszerte és itthon is a Silicon Valley Bank pénteki csődje, a kialakult helyzet pedig nagyon sok kérdést vet fel a globális gazdasági környezettel és a magyar makropályával kapcsolatban is. Zsiday Viktor, a Citadella alap portfóliókezelőj a műsorban többek között arról is beszél, hogy kapunk-e most egy pénzügyi válságot a nyakunkba, vagy hogy az amerikai bankcsőd hírére miért szakadt be a forint még a régiós valutákhoz képest is.
Hiába csökken akár nagyobbat is egy-két élelmiszer ára
Árháború alakult ki a nagy kereskedőláncok között, sorra csökkennek alapvető élelmiszerek árai, vagyis ez egy olyan verseny, amelyben a vásárlók járnak jól. Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője az InfoRádióban először arról beszélt, mely élelmiszerek ára csökkent és miért éppen azok. De a szakértő arra is figyelmeztetett, hogy az árcsökkenés – mivel csak egyes termékeket érint – súlya igen alacsony az inflációra nézve. Jóslata szerint így tehát két számjegyű lesz az infláció az év nagy részében.
Ezért tűnhet szemfényvesztésnek az árstop egy-egy vásárlásnál
Könnyen előfordulhat, hogy drágábban vásárolhatunk meg egy-egy árstopos termékeket, mint amennyiért másfél éve megvehettük. Úgy tűnik, hiába a kormányzati szándék, nem feltétlenül teljesül a cél, hogy a nehéz helyzetben lévők olcsón jussanak hozzá az alapvető élelmiszerekhez. A 24.hu utánajárt, hogyan lehetséges ez.
Jókora nyugdíjpofon érik 2023-ban
A magyar nyugdíjasok helyzete a koronavírus járvány kezdete óta romlik, az anyagiak és az egészségük terén is romlottak a körülményeik – derült ki a Pénzcentrum friss kutatásából. Úgy tűnik, a 2022-es év válsága nagyban rontott az idősek anyagi és egészügyi kilátásain, az idei év kapcsán pedig kevéssé bizakodó a lakosság. Az egészségi állapota rosszabbodására a magyar nyugdíjasok egyharmada, az anyagi helyzetük romlására több mint felük számít 2023-ban – sokkal pesszimistábbak most, mint egy évvel korábban.
Köze nincs az inflációhoz a magyar bérek emelkedésének
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 55 százaléka kapott év elején fizetésemelést, az emelés mértéke közel felüknél nem haladta meg a 10 százalékot. 17 százalék azok aránya, akik ebben az évben egyáltalán nem számítanak fizetésemelésre derült ki a Trenkwalder február végén elvégzett munkaerőpiaci kutatásából, amit a Pénzcentrum ismertetett.
Lenullázta a rezsit egy veszprémi család: napelemről töltenek, lóháton közlekednek
Létezik megoldás az energiaválságra: a balatonszőlősi Csepin család négy gyermeket nevel egy olyan házban, ahova nincs bekötve sem a víz, sem a villany. A családfő szerint ez egyfajta szabadságérzést ad számukra, kevéssé kell igazodniuk másokhoz, függetlenedhetnek a fogyasztói társadalomtól, és több időt tölthetnek együtt. A függetlenség persze komoly áldozatokkal is jár: a család megmutatta egy téli napját a Portfolio fotóriporterének.