A tavasz egyik legkedveltebb gyümölcse az eper. A külföldi eper már hónapok óta megvásárolható a hazai boltokban is, de már a hazai is kezd bekapcsolódni a versenybe – idén jóval korábban a megszokottnál. A nagy februári meleg és a túl korai szezonkezdet könnyen eredményezheti, hogy a hazai áru összecsúszik az olcsóbb, mediterrán kínálattal, ami árzuhanást okozhat.
Tavaly átlagos évet zártak a magyar termesztők – adta közzé a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet. Ez az árakra és a termés mennyiségére is igaz: 2023-ban nagyjából 5000 tonna epret szedtek itthon, és megközelítőleg ugyanennyit is importáltak, legnagyobb részét Görögországból.
Jelenleg még a görög, spanyol, marokkói eper teszi ki a kínálat javarészét, de már megjelent a boltokban a magyar áru is. Jellemzően pár hónap múlva, a szezon végén érkezik majd meg a lengyel és román gyümölcs Magyarországra.
Cikkünk készültekor megvizsgáltuk az aktuális eperfelhozatalt a boltokban és a piacokon is. Az ár az epernél általában két fő tényezőtől függ: az időjárástól és az exportpiac alakulásától.
Eper a piacon
“A Budapest Vásárcsarnokai Kft. által fenntartott élelmiszer piacokon bő eperkínálat várja a vevőket, különböző méretben és szemnagysággal. Jelenleg még itt is az import eper a döntő, de fokozatosan egyre intenzívebb a hazai gyümölcs jelenléte is. Ebből egyelőre csak fóliás kapható, egy-két héten belül indul a szabadföldi eper szezonja. Idén vélhetően nagy mennyiségű kínálat jellemzi majd a piacot és a szezon lefutása is rövidebb lesz a megszokottnál. Vannak, akik a hazait kedvelik jobban, mások a külföldi árut keresik. Általában illat és látvány alapján döntenek a vásárlók” – árulta el megkeresésünkre Földes Tamás, a Budapest Vásárcsarnokai Kft. ügyvezető igazgatója.
Hozzátette, a magyar eper többségében lajosmizsei termelők által szállított áru, de Galgahévízről, Hévízgyörkről, Ceglédről, Örkényről és Kecskemétről is érkezik hozzájuk gyümölcs.
Mennyibe kerül most az eper?
A piaci árak akár napról napra is változhatnak, mi az április 26-i, pénteki árakat vizsgáltuk Budapesten:
- A Rákóczi téri vásárcsarnok kínálatában hévízgyörki, lajosmizsei és kiskunfélegyházi epret találtunk. Az árak 2400- 3480 ft/ kg között alakulnak.
- A Fehérvári úti csarnokban 20 standnál is árusítanak epret, görögöt és hazait egyaránt. A legolcsóbb 1600 ft/kg, a legdrágább pedig 3200 ft/ kg.
- A Kórház utcai vásárcsarnokban tizennégy standnál kapható eper, 1680 és 3000 ft közötti kilós áron.
- A Bosnyák téri Vásárcsarnokban- és a termelői piacon 25 különböző standon árulják a gyümölcsöt. Az import görög eper itt 1680-2000 ft közötti árskálán mozog. A magyar eper valamennyivel drágább, átlagosan 2000-2600 ft.
- A Vámház körúti csarnokban is több standnál találni epret. Itt az import, görög eper ára: 980 ft-tól 2200 ft-ig/kg változik. A hazai eper ára: 1200 ft-tól 2600 ft-ig alakul.
A magyar egyelőre mindenhol drágább
Körbenéztünk különböző üzletek zöldség-gyümölcs szekciójában is. A Spar kínálatában már találni magyar epret is, 1499 forintért tudunk egy 400 grammos doboznyit vásárolni belőle. A külföldről érkező persze itt is olcsóbb, ebből fél kg kerül 999 forintba.
A Tescóban is 999 forintért vásárolhatunk fél kg epret, de ládás kiszerelést is találni, utóbbi 900 grammot nyom és 2499 forintért vihetjük haza. Mindkettő Spanyolországból származik.
Epret a Lidl-ben kapni most a legolcsóbban, itt ugyanis akciósan 639 forint az 500 grammos doboz.
Az Aldiban ugyanez a kiszerelés 989 forintba került került pénteken, hazait is árulnak, a 250 grammos adag ebből 1499 forint.
Rossz év vár a termesztőkre
Idén valószínűleg a meleg miatt a szabadföldi és a fóliás állomány szinte egyszerre kerül majd piacra, május elején. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet szerint ez történt 2022-ben is, ami akkor brutálisan lehúzta az árakat.
„Lényegesen alacsonyabb piaci árra számítok a tavalyinál, a fóliásnál és a szabadföldinél is. Az első osztályú szamóca a nagybani piacon 2000 ft/kg áron mozog most, a fogyasztói ár ennél mindig több” – árulta el lapunk megkeresésére Kovács István, szamócatermesztő.
István fóliában termeszt, szerinte az enyhe tél és a korán érkező nagy, hirtelen februári meleg előre hozta az érési folyamatot, a tavaly még 2-3 hetes folyamat idén egy hét alatt lezajlott. Két héten belül indulhat a szabadföldi szezon is. Az időjárás kedvezett a kártevőknek és a betegségeknek is, így sokkal intenzívebb növényvédelemre van szükség a megszokotthoz képest. Elárulta, a szabadföldieket idén a fagy sem kímélte.
„Tavaly a fűtés nélküli fóliában április 16-án tudtuk leszedni az első érett szemet, idén már április elsején is találtam” – mondta.
Hozzátette, nagyon rossz év vár a termesztőkre, a tavalyihoz képest 50%-os bevételcsökkenésre számít, ráadásul a többi gyümölccsel is sok a gond idén: a legtöbb a hirtelen meleg és az azt követő fagyok miatt tönkrement.
Eper vagy szamóca?
Ez a nyelvi kérdés gyakran robbant ki parázs vitát. Az eper és a szamóca valójában két különböző növény. Az eper az eperfafélék családjába tartozik, és fán nő – leginkább az eperfa fajai ismertek, mint például a fehér eperfa (Morus alba) és a fekete eperfa (Morus nigra), amelyek Magyarországon is honosak. Ezzel szemben a szamóca a rózsafélék családjába tartozik, és talajszint közelében terem, indás szaporodással. A földi eper elnevezés tehát helytelen, feltehetően a szamóca földközeli termőhelye miatt keletkezett. A szamóca a tavasz és a nyár elején virágzó, kis méretű, lágyszárú, évelő növény.
A köznyelvben ugyanakkor az eper a szamóca szinonimájaként terjedt el.
Világszerte korán indult a szezon
Úgy tűnik, nem csak Magyarországon probléma a hirtelen berobbant tavasz. Spanyolország kivételével korai kezdet jellemzi az idei szezont, ennek nagy nyertese Görögország lehet.
Az északi féltekén gyorsan tavaszodott ki a 2024-es évben, kivéve Spanyolországot, a kontinentális Európa vezető beszállítóját, ahol a szezon a megszokottnál később kezdődött meg – az exportált mennyiségek április elején 30%-kal maradnak el a tavalyi év azonos időszakában kiszállított volumenekhez képest- olvasható a FruitVeben.
Eperfesztivál
Tahitótfaluban az epernek még fesztivált is rendeznek. A községben több évtizedes a hagyománya az epertermesztésnek. A hagyományos Eperfesztivált a Duna partján tartják majd meg június 14 és 16 között. Az eperkedvelőknek kötelező program, hiszen garantáltan minden a gyümölcs körül forog majd. Lesznek epres fogások és édességek, lekvárok, izgalmas programok és koncertek.