A szilveszteri sérülések sorozata után Belgiumban a tűzijátékok magánszemélyek számára történő értékesítésének betiltásáról értekeznek: a határellenőrzés hiánya miatt felmerült a lehetőség, hogy a tilalmat európai szintre emelnék, számol be a Világgazdaság. Ettől azonban még messze vagyunk: a tilalom egyelőre csupán helyi szinteken él.
Emberek és állatok is szenvednek tőle
Több belga önkormányzat már bevezette a tűzijátékok értékesítésének helyi tilalmát, és a Flamand Városok és Önkormányzatok Szövetsége (VVSG) azt állítja, hogy öt flamand polgármesterből négy országos moratóriumot szeretne.
“Évről évre látjuk, hogy vannak áldozatok, hogy emberek láb- és karsérüléseket szenvednek.
Azt is látjuk, hogy egyesek tűzijátékkal támadnak a mentőszolgálat munkatársaira és a rendőrökre. Ez eléggé eszkalálódott
– mondta Nathalie Debast, az érdekvédelmi szervezet szóvivője a Politicónak.
Még Brüsszelben is, ahol helyi tilalom volt érvényben a pirotechnikai eszközökre, több fáklyát és petárdát is felrobbantottak a városközpontban.
A belga fővárosban 159 letartóztatás történt szilveszterkor, a rendőrség több mint 1700 incidensre reagált városszerte.
Uniós ügy is lehet belőle, ettől azonban messze vagyunk
A VVSG szerint az értékesítési tilalomnak az összes uniós országra vonatkoznia kellene: csak így lehetne megakadályozni, hogy az emberek megkerüljék a tilalmat a külföldi határátlépéssel és a pirotechnikai eszközök illegális behozatalával. A GAIA állatvédő csoport azonban továbbra is szkeptikus az európai szintű tilalommal kapcsolatban.
Amikor azt halljuk, hogy Európának valamivel foglalkoznia kell, az általában csak ürügy a politikusoknak arra, hogy ne tegyenek semmit a saját tagállamukban
– mondta Ann de Greef, a GAIA igazgatója, hozzátéve, hogy a tűzijátékok most szilveszterkor is rengeteg állatnak ártottak.
A flamand polgármesterek szövetsége közölte, hogy először szintén belga kormánytisztviselőkkel vette fel a kapcsolatot, bár követeléseit “eszkalálni” kívánja, és a szomszédos országok partnerszervezeteivel, a Régiók Európai Bizottságával és nagyobb intézményekkel, például az Európai Parlamenttel is kapcsolatba kíván lépni.