Elszálló élelmiszerárak: tömeges helyszíni vizsgálatokat tart a versenyhivatal
Egyszerre 40 helyszínen csapott le a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerdán a 24.hu értesülései szerint. A lap úgy tudja, hogy élelmiszergyártó, beszállító és kereskedőcégeket érintett az akció, és elsősorban a tej- és tejtermékek, a zöldségek és gyümölcsök árképzésével kapcsolatosan vizsgálódtak.
A versenyhatóság a 24.hu megkeresésére nem cáfolta a helyszíni rajtaütést, de semmilyen konkrét részletet nem osztottak meg arra hivatkozva, hogy a folyamatban lévő eljárásaik eredményességét befolyásolhatja, ha erről információk jelennek meg a sajtóban. Azt ígérték azonban, hogy a gyorsított ágazati vizsgálat eredményei a vizsgálat lezárultával nyilvánosak lesznek majd.
Ugyanezt a választ kapta érdeklődésére a versenyhivataltól a Telex is, a portál más forrásból szintén úgy értesült, hogy a tejipari, és élelmiszerkereskedő cégek kerültek a vizsgálat fókuszába, de volt, aki a zöldség-gyümölcs ágazatot is említette a lapnak.
Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a versenyhatóság vizsgálja az élelmiszer-kiskereskedelmi szektort, valamint piaci jelzéseket értékel annak ellenőrzésére, hogy közrejátszhat-e versenyjogsértés vagy versenytorzulás az élelmiszerárak kiugró emelkedésében.
A GVH hatósági eljárásban vizsgálja számos élelmiszeripari termék (különös tekintettel a hatósági ársapkás termékek helyettesítőire, pl. egyes tejtermékek) esetében a hazai kereskedelemben tapasztalható üzleti gyakorlatokat, miután az elmúlt időszakban jelentős áremelkedés volt tapasztalható számos élelmiszer szegmensben, ami egyre nagyobb terhet jelent a magyar fogyasztók számára.
Az átfogó vizsgálatok feltérképezik, hogy torzulhatott, vagy korlátozódhatott-e a verseny ezen termékkörök kiskereskedelmi piacain vagy az értéklánc más szintjén, illetve felmerülhetett-e bármilyen jogsértés, amely versenyfelügyeleti eljárást alapozna meg a szektor valamely szereplőivel szemben.
A vizsgálatok során a nemzeti versenyhatóság többek között a piaci szereplőktől összegyűjtött információk elemzésével tárja fel a drágulás részletes okait, hogy megtehesse a szükséges lépéseket az esetleges versenyproblémák kiküszöbölésére. A vizsgálat – többek között – kiterjed a legnagyobb hazai élelmiszer-kereskedelmi láncok árazási és értékesítési gyakorlatára. Ezen túl egyedi panaszok és piaci jelzések kivizsgálása is folyamatban van a Gazdasági Versenyhivatal részéről – írták korábbi közleményükben.