A hellovidek.hu járta körbe a kérdést, melynek hátterében a nagyon nehéz helyzetben lévő sertéságazat áll, melyet alaposan megviselt a sertéspestis okozta piaci átrendeződés.
Ártott a sertéspestis és koronavírus
Megszólaltatták Tóth Pétert, a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének elnökét, aki elmondta, hogy csak az elmúlt három évben negyedével csökkent a tenyésztők száma, ami rendkívül jelentős. Ma már mindössze 150-en vannak, jellemzően a kisebb vállalkozások forgácsolódtak le.
Tóth úgy véli, a sertéspestishez és a Covid-19-hez kapcsolódó kormányzat intézkedések hatására fokozatosan tűnnek el a háztájiban tartott, 10-20 fős állományok. Továbbá generációváltás is zajlik, melynek egyik szomorú hatása, hogy lassan kihalnak a hagyományos paraszti gazdálkodók.
Változik az iparág is
De sokat hozzátesz az is, hogy a fogyasztók már nemcsak a termékben, de akár a csomagolásban is olyan magasabb minőségre vágynak, amit egy paraszti gazdaság nem feltétlenül tud garantálni.
Az az állattenyésztési mód, ami évtizedekkel ezelőtt még tökéletesen működhetett, ma már nem biztos, hogy megfelelő. Az állomány csökkenése is megfigyelhető volt, de ezt sikerült megállítani, és most már újra növekvőben van.
De az is nehezíti a hazai mangalicatenyésztők helyzetét, hogy a legkisebb húsipari üzemekre ugyanazok az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szabályok vonatkoznak, mint a legnagyobbakra.
Külföldön népszerű igazán
Csökkent az export, ugyanakkor nőtt a belföldi piac, viszont még mindig népszerűbb a mangalica húsa külföldön, mint idehaza. Hongkong, Makaó továbbra is nagy felvevőpiac, és erős még Spanyolország is, valamint meglepő módon nagyon feljövőben van Románia. Összességében elmondható, hogy a hazai tenyésztők a tőkehús 60 százalékát értékesítik külföldön, a termelt mennyiségnek 40 százaléka marad idehaza.
Nagyon elszállt a mangalicahús ára
Általánosan elmondható, hogy Magyarországon az utóbbi időben nagyon megnőttek az élelmiszerárak, azon belül is a húsoké.
Nincs ez másképp a mangalicával sem, ahol a termékek ára akár 4-szer, 5-ször is többe kerülnek, mint a nagyipari sertésből készült húsáruk. Mindez jórészt annak is köszönhető, hogy mangalicasertést is jóval drágább nevelni- magyarázta Tóth Péter.