Júliusban és augusztusban is Európa legmagasabb inflációját mérték Magyarországon az Eurostat adatai szerint: júliusban ugrott meg váratlanul az infláció, akkor az előző havi 2,9%-ról 3,8%-ra emelkedett az éves áremelkedési ütem. Akkor az elemzők 3,2-3,3 százalékos értékre számítottak előzetesen, vagyis jócskán felülmúlta a várakozásokat a drágulás – írja a Portfolio.
Rekordmagas áremelkedés
Az emelkedés hátterére már a KSH adataiból lehetett következtetni: júniushoz képest júliusban – a korábbi évek júliusában megszokott árcsökkenésük helyett – 3,3%-kal drágultak az idényáras élelmiszereken belül a friss hazai és déligyümölcsök, ezt a kedvezőtlen időjárás miatti, a szokásosnál alacsonyabb kínálat okozta. Ami a dohánytermékeket illeti, 1,4%-os emelkedés zajlott le, mivel a jövedéki adó július 1-jétől nőtt. Ugyancsak ennyivel drágultak a szolgáltatások, ezen belül az autópályadíj, illetve gépkocsikölcsönzés, parkolás díja 31,1, az üdülési szolgáltatásoké pedig 7,6%-kal magasabb lett. A jövedéki adó emelése miatt a járműüzemanyagok az olajárak 8,1%-kal kerültek többe.
Az élelmiszerek ára sehol nem szállt el ennyire: az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára augusztusban 7,9%-kal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez egy elég magas érték összehasonlítva a második legnagyobb drágulással, ami a Romániában mért 5,6%. Megfigyelték, hogy a négy legmagasabb inflációs ráta kelet-európai országokban volt, az utóbbi időkben tendenciaszerű, hogy régiónkban gyorsabban drágulnak az élelmiszerek.
A szezonális élelmiszerek ára több mint 20%-kal emelkedett Magyarországon – ezzel a lista élére kerültünk, míg közvetlenül mögöttünk vannak a csehek, esetükben 11,4% volt ez az érték. A nyers élelmiszerek ára 13,4 százalékkal emelkedett nálunk, miközben másutt maximum 7%- os emelkedés volt megfigyelhető. A feldolgozott élelmiszerek esetében kisebb volt a magyar áremelkedés mértéke (6%), de még így is kimagaslik a többi ország adatai közül. Leginkább a gyümölcsök drágultak – majdnem 40%-kal, míg Csehországban kicsivel több mint a fele, 22,7%-os érték volt. A többi termékcsoportban nem ennyire kiemelkedő a magyar áremelkedés, de minden téren az európai lista első felében vagyunk. Az alkoholos italok és dohányáruk például még a jövedéki adó emelésével együtt is csak az ötödik legnagyobb éves drágulást mutatták – írja a portál. Arra is kitértek, hogy a gyengülő forint egyelőre alig látszik a leginkább érintett termékcsoportok inflációján.