Kétségtelen tény, hogy az elmúlt két évünket alapvetően határozta meg az infláció, különösen azért, mert messze nálunk mérték a legnagyobb áremelkedéseket az Európai Unió országai közül. A mindennapokban a lakosság ebből annyit érzett, hogy
egyre több pénzt hagyunk ott a kasszáknál, miközben egyre kevesebb terméket tudunk megvásárolni.
Arról azonban eddig nem készült részletes számítás, hogy egyes termékek mennyit drágultak egészen pontosan az elmúlt két év során. A G7 most egy átfogó számítás során megnézte, hogy mennyibe kerültek 2021 decemberében és mennyibe 2023 decemberében azok a termékek, amiket a mindennapok során a leggyakrabban vásárolunk.
A portál minden az elmúlt években minden hónapban megnézte, hogy egy adott vásárlói kosarat ugyanazokkal a termékekkel mennyi pénzből tudunk megtölteni. Ebből kiderült, hogy míg 2021 ősze előtt a fogyasztói kosár 16-17 ezer forint volt, most már stabilan 24 ezer forintra duzzadt – ami így 7 ezer forintos átlagos emelkedést jelent.A fogyasztói kosárban lévő termékek két éves árváltozása leginkább a sót, a WC-papírt és a pékárukat érintette rosszul.
A só két év alatt 136,7 százalékkal, a WC-papír 119,3 százalékkal, a kifli és a zsemle pedig 118,5 százalékkal drágult.
A félbarna kenyér is a lista elején van, 102,8 százalékos áremelkedéssel. Előkelő helyen végzett még a szénsavas ásványvíz is, ami 80,2 százalékkal drágult, míg a Coca-Coláért 65 százalékkal fizetünk többet.
Aminek csökkent az ára
A portál listájában természetesen olyan élelmiszerek, termékek is szerepelnek, aminek alig vagy épp jelentősen csökkent az ára. A G7 emlékeztet, hogy ezek közül több olyan is van, ami benne volt az árstopban is, ami ugyan eredeti formájában már megszűnt, de abban az értelemben még nem, hogy ezek ma is benne vannak abban a termékkörben, amelyből a láncoknak kötelezően választaniuk kell, és beszerzési ár alatt kell őket értékesíteni. Ide tartozik például
a csirkemellfilé, aminek 1,9 százalékkal csökkent az ára, míg a vajat 2,4 százalékkal olcsóbban tudjuk megvásárolni.
A liszt ára 11,2, a burgonyáé 12,4 százalékkal csökkent. A leglátványosabb csökkenést az UHT-tej és az olaj ára hozta: előbbi 19,1 százalékkal, utóbbi 26,7 százalékkal lett olcsóbb két év alatt.