A Pénzcentrum friss drágulási toplistáján szereplő 10 (+1) termék közül 19-75 százalékban drágultak meg alapvető élelmiszerek – ez elsősorban a mezőgazdasági termelés gondjainak, szezonális és koronavírus hatásának és ez utóbbiból adódó áruszállítási nehézségeknek köszönhető. A KSH adatai szerint 2020 májusában a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál.
Az élelmiszerek ára 8,4 százalékkal nőtt egy év alatt.
Áprilisról májusra a fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékkal növekedtek, ezen belül az élelmiszerek ára 0,7 százalékkal voltak magasabbak, meghatározó volt az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 5,1%-os áremelkedése a statisztikai hivatal szerint. Míg például az alma, a sertéshús, szárazkolbász és kenyér árak áprilisról májusra tovább drágultak, addig az áprilisi emelkedés után mérséklődött a csirkemell filé, tojás vagy sajt árváltozása.
Fiktív vásárlók
A Pénzcentrum hónapról-hónapra három “tipikus” vásárló nagyobb hétvégi bevásárlásának kosarát hasonlította össze: egy egyedül élő pályakezdő, 25 éves fiatalét, egy családanyáét és egy nyugdíjasét, ebből becsülték meg az eltéréseket. Míg az egyedül élő fiatal kevesebb fajta terméket vesz és kisebb mennyiségben, mivel ritkábban és kevesebbet főz, mint a kétgyerekes családanya, az is igaz rá, hogy más típusú ételeket vesz, mint a nyugdíjas pár. Az is jellemző, hogy míg a néni párizsit és olasz felvágottat visz haza, az édesanya olasz felvágottat és gépsonkát, a fiatal viszont csak párizsit. Eközben az anyuka sokkal több gyümölcsöt vásárol, az idő hölgy pedig ugyanannyi hagymát elhasznál, mint ő.
Melyikük a vásárlás vesztese?
2020 májusában a pályakezdő egy heti bevásárlást spórolósan nagyjából 7803 forintból ki tudott hozni, míg a tavalyi év azonos időszakában csak 7016 forintot költött volna ugyanerre a kosárra. Összességében áprilisról májusra 1,58 százalékkal fizetett többet, ő járt a legjobban, ellenben áprilissal, amikor 2,18 százalékkal fizetett többet márciusi bávásárláshoz képest. Számára idén 11,2 százalékkal kerültek idén többe ugyanazok az élelmiszerek, mint tavaly.
A 2 felnőtt és 2 kiskorú gyerek részére vásároló anya 2020 májusában 21468 forintot költött alapvető élelmiszerekre, az előző hónaphoz viszonyítva 2,07 százalékkal fizetett többet, jobban megérezte a drágulást, mint az előző fiktív karakter. Ebben közrejátszik a gyümölcs és a megdrágult alapvető élelmiszerek. Az előző év ugyanezen időszakában 2035 forinttal kevesebbért tudta volna megvenni ugyanezeket a termékeket, így 10,47 százalékos emelkedést tapasztalt. Ő tehát 0,43 százalékponttal kevésbé volt kitéve az éves árváltozásnak, mint a fiatal – írja a portál.
A csavar a történetben a nyugdíjas: bár a családanya fizette a legtöbbet, mégis az idős kosara drágult a legjobban. 2020 májusában 18336 forintot fizetett volna a kasszánál, ugyanezért áprilisban 17791 forintot adott volna, tehát 545 forinttal kevesebb maradt a tárcájában az év ötödik hónapjában, a drágulás mértéke 3,06 volt, a múlt év ezen időszakában 16377 forintot fizetett volna ugyanazokért a termékekért, így 11,96 százalékos áremelkedést tapasztalt.
Összességében a járvány és egyéb hatások következményében a fiktív nyugdíjas érzékeli a leginkább a drágulást.
Persze a kosár ára függ a termékektől, azok mennyiségétől és áremelkedésétől, így akár ennél magasabb is lehet az emelkedés. A májusban csökkent árú termékek (uborka, paradicsom, csirkemell, stb.) nem tudták ellensúlyozni a más termékeknél bekövetkezett emelkedést, például: a rövidkaraj 60 forintos, a szárazkolbász 230 forintos, a citrom 120 forintos, vagy az alma 70 forintos havi átlagárának emelkedését. Tavalyi árakhoz képest pedig a felvágottak kilója 430-480, az alma, narancs, paradicsom 150-215 forinttal kerül többe, míg a burgonyának, margarinnak, ásványvíznek stagnál az ára.