Rekordütemben, egyetlen év alatt 85%-kal drágult a kávé a világpiacon – az ültetvényeken évtizedek óta nem látott fagyhullám pusztított Brazíliában, főleg ezért ugrottak 10 éves csúcsra az árak. A KSH adatai szerint egy átlagos eszpresszó már 16%-kal többe került idén, mint 2 éve Magyarországon, januártól pedig tovább emelik az árakat. A fehér kenyér kilónkénti átgalára már októberben 400 forint fölé emelkedett Magyarországon, januártól pedig még többet kérhetnek a lisztért a malmok.
Az élelmiszerek és az iparcikkek az ideinél is nagyobb ütemben drágulhatnak jövőre a GKI szerint.
“Az alapélelmiszerek, tehát a nyerstermékek esetében a világpiacon is egy hatalmas áremelkedési hullám bontakozik éppen ki, illetőleg a feldolgozott élelmiszereknél – ugye amivel a legsűrűbben találkozunk a boltokban -, ott meg az energiaköltségek megugrása az egyik ok, a másik pedig nyilvánvalóan a béremelkedés” – mondta Molnár Lászlóm a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
A Nemzeti Bank szeptemberben még úgy számolt, hogy 3,5 körülire szoríthatja vissza jövőre az inflációt, a jegybankelnök viszont néhány napja arról beszélt, hogy 2022-ben is akár 5,1%-ig gyorsulhat a pénzromlás üteme. Egy lakáshitelt nézve az az ügyfél, aki 10 millió forintot törleszt változó kamatozás mellett, hamarosan akár majdnem 113 ezres havi részletre számíthat, 15 ezer forinttal magasabbra, mint év elején. Az Eurostat októberben nálunk mérte a 3. legnagyobb drágulást az Unió 27 országa közül.