A népi praktikák számos olyan anyagot használnak, melyeknek bizonyított és a gyakorlatban is jól alkalmazható növényvédő hatásuk van, ráadásul európai uniós értékelésen mennek keresztül – írja a Magyarmezogazdasag.hu.
Nem véletlen, hogy Nébih ÖKO-Bizottsága a hivatal honlapján is szerepelteti hatóanyaguk szerint csoportosítva azokat az egyszerű anyagokat, amelyek a kertészkedés során kifejezetten jól jönnek a kártevők, betegségek ellen.
Konyhasó
Szőlőben a konyhasó vizes oldata a tarka szőlőmoly és a lisztharmat kártételének megakadályozására alkalmazható sikeresen. A kezeléseket a tojásrakást követően, 1-3 alkalommal májusban, júliusban, majd szeptemberben, a szőlő fürtkezdemények növekedésétől a fogyasztásra érettségig érdemes elvégezni.
A permetlét csak a kezelendő lombfelületre szabad kijuttatni. A fölösleges kijuttatás elkerülésére érdekében csak a szőlőállomány-károsítóknak kitett részét kezeljük.
Sör
Ki gondolná, de valamennyi fogyasztható és nem fogyasztható növénykultúrában, házas és házatlan csigák kártételének megakadályozására alkalmazható a sör hígítás nélkül.
Az első csigák felbukkanásakor a sört műanyag edénybe kell önteni, majd ki kell tenni a védendő növényállományba, a talajba süllyesztve a csigák tömeges csapdázására.
Napraforgóolaj
A paradicsom kezelésére alkalmazható lisztharmat ellen szabadföldön. A növényeket leveles állapotban célszerű kezelni. Virágzás idején a permetezés kerülendő.
Fokozottan figyelni kell a növények méretéhez igazított permetlé mennyiség használatára a megfolyás és így a fölösleges környezetszennyezés elkerülése miatt.
Répacukor (szukróz, szacharóz, nádcukor, asztali cukor)
A tiszta szacharózból készített por hideg vizes oldatát a kijuttatás előtt javasolt összeállítani és kora reggel (9 óra előtt) kijuttatni.
Almafélék védelmére gyümölcsfúró rovarok, pl. almamoly ellen, csemegekukorica védelmére kukoricamoly ellen jöhet jól.
Háztartási ecet (ételecet)
A csávázást a háztartási ecet (5-10% töménységű) és víz 1:1 arányú keverékével (liter/liter) kell véghez vinni. A magokat vetés előtt közvetlenül (ősztől tavaszig) a készítmény oldatába kell meríteni, majd rövid ideig áztatni. A gabonafélék csávázása során 100 kg maghoz 1 liter oldatot kell felhasználni.
A háztartási ecet hasznos lehet zöldségfélék magjainak csávázása esetén altenáriás fertőzés, baktériumok és gombák okozta fertőzések ellen.
Hagymaolaj
A hagymaolajat vizes oldat formájában lehet felhasználni gyökérzöldségekben a répalégy távoltartására, kártételének megakadályozására. A vetés után nem sokkal (kb. április közepén) hektáronként 4-8 párologtatóedényt kell kihelyezni egymástól egyenlő távolságra.
Gyümölcscukor (fruktóz)
A fruktózpor vizes oldata almafélék védelmére, gyümölcsfúró rovarok, pl. almamoly ellen vethető be hatásosan. A felhasznált oldat javasolt koncentrációja 10 g fruktóz/100 l. A hideg vizes oldatot a kijuttatás előtt javasolt elkészíteni, és kora reggel (9 óra előtt) kijuttatni.
További egyszerű, a háztartásokban megtalálható anyagok hatásainak leírásai itt érhető el a Nébih oldalán, ahol a pontos adagolásukat is részletezik.