A Petrus 2000 egyike annak a tizenkét üveg francai bornak, amely januárban tért vissza a Földre az űrállomásról.
Március végén 12 borszakértő a bordeaux-i borkutató intézetben vakon tesztelte az egyik űrben járt palackot együtt ugyanazon, de borpincében maradt évjárattal. Megállapították, hogy a súlytalanság nem rontott a bor minőségén, hanem jobban érlelte azt.
A különleges bor árából további kísérleteket finanszíroznak
Tim Tiptree, az aukciósház bor– és szeszesital-részlegének nemzetközi igazgatója szerint a világűrt megjárt bor “páratlan környezetben” érlelődött.
“Egy nagyon harmonikus bor, amely képes arra, hogy fenségesen érlelődjön, ezért választották ezt a tudományos kísérlethez. Nagyon biztató, hogy pompás ízű volt, amikor visszaérkezett a Földre” – hangsúlyozta.
A tudományos kísérletet a Space Cargo Unlimitied luxemburgi startup szervezte. Az árverés bevételéből a további ilyen kutatásokat fogják finanszírozni.
Ha a milliomos licitáló igazán ínyenc, érdemes megvennie az italkülönlegesség földi párját is
Az aukciós tételben szerepel egy Földön érlelt Petrus ugyanabból az évjáratból, hogy a majdani vevő össze tudja hasonlítani ízüket, ha úgy döntene, hogy felbontja őket.
Ugyanezt tették márciusban a borszakértők is. Jane Anson, a The Decanter borászati folyóirat szakírója akkor úgy fogalmazott, hogy a Földön marad bor íze “fiatalabb volt, mint azé, amely megjárta a világűrt.
Az, amelyik a Földön maradt, nekem egy kicsit fanyarabb, egy kicsit tanninosabb és egy kicsit fiatalabb volt. Az űrben jártnak a tanninjai lágyabbak voltak, jobban kijött egy virágos íz.”