Nagy változás a netes vásárlásban: már a kisértékű áruk után is fizetni kell
A Reacty Digital és az eNET Internetkutató közös e-kereskedelmi kutatása alapján a magyarországi internetes kiskereskedelmi forgalom előző évben 17 százalékos növekedéssel elérte a 781 milliárdot, az előrejelzések szerint ez az összeg idén a 950 milliárd forint környékén alakul majd – és akkor a későbbiekről ne is beszéljünk. A koronavírus is “jót tett” ennek a szektornak, ugyanis március közepe és április vége között több mint 50 ezer új vásárló jelent meg a magyar online kiskereskedelmi piacon – ezzel az aktív vásárlók száma eléri a 3,35 millió főt – írja a Pénzcentrum, ám a külföldi webáruházak is nagy népszerűségnek örvendenek.
Az e-kereskedelem dinamikus növekedésével párhuzamosan itt volt az ideje az új szabályoknak, melyek értelmében jövő júliustól megszűnik a kisértékű import küldemények adómentessége, és módosulnak a távértékesítésre vonatkozó szabályok is – derül ki Dr. Bákonyi László adójogi szakértő elemzéséből. A távértékesítések esetében 2021. július 1-től évi 10 000 eurós értékhatár felett
az értékesítők már nem dönthetnek szabadon, hogy saját államuk vagy a célország áfakulcsát alkalmazzák-e, hanem kötelező lesz számukra a magyarországi áfakulcsot alkalmazni és a vonatkozó áfaterhet itt megfizetni.
Ügyintézésüket a jelenleg is létező áfa-ügyintézési rendszer kibővítésével egyablakos rendszer (IOSS) segíti majd, melyben a távértékesítő saját nyelvén egységes portálon keresztül tehet eleget kötelezettségeinek. A nem EU tagállamból rendelt áruk után általános forgalmi adót kell fizetni, vagyis megszűnik a 22 euró értéket meg nem haladó import küldemények adómentessége. Ugyancsak újítás, hogy vélelmezett eladóként áfafizetésre kötelezetté válnak az elektronikus kereskedelmet elősegítő platformok is.