Hónapról hónapra egyre drágább az étel és így az élet is Magyarországon. Az elmúlt 1 évben a 10 darabos tojás átlagosan 38 forinttal, a fehér kenyér kilója 29 forinttal, a tej pedig 11 forinttal drágult a KSH adatai szerint. Az egyik legnagyobb, mintegy 25,5 százalékos áremelkedést az étolaj érte el, tavaly júniushoz képest idén 157 forinttal kell többet fizetnünk egy literért. A zöldségek és a gyümölcsök is drasztikusan drágultak az elmúlt évben: a paradicsom 30, a paprika 108 forinttal kerül többe, míg egy kis doboz málnáért már 700 forintot is elkérhetnek. Több ezer forint a cseresznye, a meggy; friss zöldségeket és gyümölcsöket sokan nem is ettek, mert nem tudták megfizetni. Egyesek csak akciósan szerzik be a húst, inkább többet vesznek, lefagyasztják, de a zöldségfélékkel is hasonló a helyzet. Egy vásárló a Fókusznak arról beszélt, hogy a leveshez csak a zöldség volt 2000 forint, nem is említve a hús és az egyéb hozzávalókat.
Csúcson az üzemanyag ára
Az üzemanyag ára múlt héten döntött történelmi csúcsot Magyarországon, a benzin átlagára 454 forint, a gázolaj 449 forint literenként – az ország legdrágább töltőállomásán 500 fölött van mindenféle üzemanyag literje. Hornyák József, a Portfolio.hu elemzője aláhúzta: ha az olaj ára tovább emelkedik, vagy a forint gyengül a vezető devizákkal szemben, akkor még magasabb és magasabb benzinárakat fogunk látni, ennek következményeként pedig rengeteg termék és szolgáltatás tovább fog drágulni, ugyanis a szállítási költség szinte mindenhol megjelenik, és a vásárlókon csapódik le.
A Fókusz stábja külföldön élő magyarokat kérdezett meg, ők mennyiért tudnak bevásárolni: Las Vegasban, Németországban, Horvátországban és egyéb helyeken. A tej és a tojás kicsit drágább a tengerentúlon és Németországban, mint Magyarországon, olajat azonban jóval olcsóbban (176 forinttal kevesebbért) lehet kapni a német üzletekben, mint itthon, de a burgonya kilója közt is jelentős a különbség. Egy horvát üdülőparadicsomban 8 forinttal olcsóbb a paradicsom, mint itthon. Skóciában is látható az áremelkedés, a kenyér például átszámítva 386-ról 447 forintra emelkedett. Tegyük hozzá: sok helyen kevésbé terheli meg a pénztárcákat az emelkedés, mint itthon.