Hetedik hónapja drágul a csirkehús, a KSH szerint már most majdnem 10%-kal többet kérnek érte, mint egy éve. Azóta, hogy kilőtt a takarmány ára, a baromfi mellett a kacsa és a liba is többe kerül, mert kevesebb van belőlük. Sokan abbahagyták a tartásukat, mert már nem éri meg.
További áremelésre számítanak
A drágulás alól persze a tojás sem kivétel: szeptemberben átlag 462 forintért adtak el 10 tojást az országban, ami 5%-kal drágult tavalyhoz képest, de a Tojásszövetség szerint ez nem elég. “Májustól egy darab tojáson volt a termelőknek 5-6 forint veszteségük – ez óriási összeg. Egy picit elkezdtek emelkedni az árak augusztus végétől, de most megint stagnálnak, tehát arra lenne szükség, hogy az átadási ár emelkedjen” – mondta az RTL Híradóban Szép Imre, a Tojásszövetség elnöke.
A nyári aszály miatt a szokásosnál kevesebb kukorica termett itthon, a hazai állattartók takarmányozási igényeinek biztosítása érdekében pedig regisztációs kötelezettséggel jár a kivitel. Az így megemelkedett termelési költségeket végső soron a vásárlók fizethetik meg. “A termelési költségek legalább 25-30%-kal emelkedni fognak. Biztos, hogy 10% feletti húsáremelkedés – akár baromfi vagy éppen sertés esetében – a jövő tavasszal meg fog történni” – mondta Raskó György agrárközgazdász. A napokban szárnyra kapott a hír, miszerint a kenyér átlagára 400 forint fölött lehet, a búza is drágul, és a malomipar már januárban újabb áremelésre kényszerülhet.