5 százalék fölé gyorsult az infláció áprilisban – jelentette a KSH. 8 és fél éve nem mérték ekkora áremelkedést Magyarországon. Az étolaj több mint 20%-kal, az üzemanyagok pedig majdnem 40%-kal többe kerülnek, mint egy éve. Ráadásul a magyarok többsége az infláció többszörösének érzékeli a drágulást egy friss, reprezentatív kutatás szerint.
Minden rohamosan drágul
A vásárlók szerint a kenyér, a zsemle, az olaj, a vajak, a felvágottak, a húsok – egyszóval minden drágul. Megdöbbenve nézik, hogy az étolajnak közel 600 forint literje. Eközben a magyar büfékben is áprilisban majdnem 8%-kal többet kértek az emberektől, mint korábban. Egy büfétulajdonos, Horváth Margit már készül arra, hogy bezár, mert az élelmiszerek drágulása miatt nagyot ugrottak a költségei, az árakat viszont nem emelheti tovább, mert elpártolnak a vevők.
Egy éve a koronavírus évtizedes mélypontra taszította a benzin és a gázolaj árát, most majdnem 40%-kal drágábbak az üzemanyagok – főleg emiatt gyorsult 5,1%-ra az infláció, idén áprilisban. “Egy kicsivel magassabb lett még így is az áremelkedés üteme éves szinten, mint amire számítottak az elemzők. Alapvetően az 5,1% egyébként egy 8 és fél éves csúcsnak számít a magyar inflációs történelemben” – mondta Madár István, a Portfolio.hu vezető elemzője.
Eközben az emberek többsége még annál is nagyobb éves drágulást érzékel, mint ami az adatokban szerepel. “Az emberek inflációs érzete mindig magasabb, mint a tényszerű statisztikai hivatalok által kibocsátott index. Ennek az az oka, hogy más van az ő fejükben és mindennapi életükben lévő fogyasztói kosarukban, mint ami alapján számolják ezt a statisztikusok” – mondta Závecz Tibor a Pulzus Kutató szakmai vezetője. Az MNB úgy számol, az év második felében lassulhat, jövő év elején pedig újra három% közül stabilizálódik majd az infláció Magyarországon.