Hónapok óta drágulnak az élelmiszerek, a legjobban az étolaj és a csirkehús ára emelkedett – előbbi augusztusban 27,5%-kal volt drágább, mint egy évvel azelőtt, a csirkemell pedig 17%-kal. A drágulás nem lassul a Magyar Nemzeti Bank szerint: júniusban még úgy számoltak, az éves infláció 2021-ben 4,1% lesz, ezt az előrejelzést most 4,6-4,7%-ra módosították. A tervezett 3%-os cél elérését is kitolták. Úgy fogalmaztak: az infláció is egy magasabb pályát fog befutni, mint amire számítottak, ebben nagy szerepe van az ipari termékek drágulásának, ezért az inflációs célt csak 2022 második felében fogjuk elérni.
Pörögnek a felújítások
A GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint a jegybank előrejelzése a kamatemelési politikájukat vetíti előre, az emelkedő alapkamat pedig nemcsak a lakossági hiteleket drágíthatja, a vállalatok működési költsége is magasabb lesz. “Neki is a többletköltséget át kell hárítani – nem elég, hogy a bérek növekednek, hanem még pluszban az egyéb terheik is nőnek, tehát az is növekvő árnyomást eredményez. Próbálnak árat emelni, ha tudnak” – mondta az RTL Klub Híradójában Molnár László, a GKI vezérigazgatója.
A jegybank elemzése szerint bár a növekvő bérek miatt nő a háztartások fogyasztása, ez nem a kiskereskedelmi szektorban, hanem inkább a szolgáltatásokban és az építőiparban csapódik le. Sokan kezdenek mostanában építkezésbe, felújításba. Felmérésük szerint 20 éve nem akartak annyian lakást felújítani, mint az elkövetkezendő egy évben.