A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács felméréséből derült ki, hogy a takarmányok, az állattenyésztési, a gép-, berendezés- és technológiai költségek, az alap-, segéd- és adalékanyag, a csomagolóanyag, a munkabér, az energia- és épületköltségek, a bérleti díjak, a higiéniai költségek folyamatosan emelkednek, különösen ez utóbbi, hiszen a járványhelyzet jelentős mértékben megnövelte a higiéniai költségeket. Tavaly komoly problémát jelentett az is, hogy – egy normál évhez képest – sok esetben a kesztyűk, a maszkok és a fertőtlenítőszerek beszerzésére csak többszörös áron volt lehetőség, míg mára a jelentős többlet felhasználás okoz költségnövekedést – írja a Napi.hu.
Az euró drágulása is rontja a termelők helyzetét, ez pedig elsősorban az energia, a vásárolt takarmány és a csomagolóanyag árakban okoz jelentős költségemelkedést. A gabona, a fehérje- és olajosnövény árak többéves csúcsokon járnak, drágább az import. A költségek növekedésével a termelők és feldolgozók képtelenek hatékonyságukat, termelékenységüket, illetve az automatizálást a jelenleginél gyorsabb ütemben növelni.
A Tények adatai szerint csaknem 20 százalékkal kell többet fizetni a különböző tejtermékekért. Budapesten egy liter tejért több, mint 400 forintot is elkérhetnek, míg vidéken a termelők 200 forintért árulják. Megerősítik: a drágulás egyik oka a koronavírus-járvány lehet, de az euró árfolyam változása, valamint a búza és a kukorica árak emelkedése is hatással volt a tejiparra.