A diótermés 2020-ban csak az átlagos termés fele lett, és ebben az évben sem könnyebb a termesztőknek helyzete: a 2020-ban károkat okozó tavaszi fagy idén sem kímélte az ültetvényeket, és a nyugati dióburok-fúrólégy is tovább végzi óriási pusztítást okozó tevékenységét.
Pusztít a kártevő
Az Amerikából származó, az országban először 2011-ben, Kőszeg környékén megjelenő nyugati dióburok-fúrólégy mára gyakorlatilag az egész Dunántúlon tömegesen elterjedt – és valószínűleg terjed tovább. Noha a gépi technika és a permetezés segíthet, ám ezeket csak a nagy ültetvényeken tudják hatékonyan alkalmazni. De mi a helyzet a kisebbekkel? Nem sok jó: ott a kártevő pusztításának mértéke akár a 100 százalékot is megközelítheti – írja az Agroinform.hu.
A portál tavalyi felmérése szerint a válaszadók mindössze egy százaléka nem találkozott még a problémával, 6 százaléka szórványosnak, 93 százaléka viszont tömeges méretűnek írta le a pusztítást.
Tavaszi fagyok, kártevők elleni védekezés és az élőmunka gyorsan növekvő költségei – ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy növekszik a dió ára. Az Agrárközgazdasági Intézet PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a hazai dió termelői ára 6 százalékkal volt magasabb szinten 2020-ban 2019-hez képest. A 2020-as betakarítású dióbél ára az idei év első heteiben 10 százalékkal magasabb áron volt elérhető, mint egy évvel előtte, azaz 3140 forint/kilogramm volt az ára. A vidéki és a budapesti fogyasztói piacokon 4200-5000 forintért lehet megvásárolni kilóját már most – mi lesz még a közelgő ünnepekkor?
Az éves szinten betakarított termés csökkenő tendenciát mutat, a termelői ár pedig emelkedőt. Összességében a fogyasztói árak emelkedése alól tehát a dió sem lesz kivétel.