Idén 120-130 ezer tonna teremhet Magyarországon, a szárazság elhúzódása ugyan még ronthatja a kilátásokat, de áruhiánytól biztosan nem kell tartani.
Az MTI fotóriportere Mák Zsolt dinnyeföldjén járt, Csány közelében, ott készültek a képek:
Magyarország elsősorban Csehországba, Lengyelországba, Szlovákiába exportál dinnyét, mivel a szállítási költségek ezekbe az államokba viszonylag alacsonyak – tájékoztatott korábban a FruitVeb. Mint írták, az import áru a mediterrán országokból és a Balkánról a magyar piacon is lesz, de külföldi dömpingről egyelőre nincs hír.
Idén belföldön 2600 hektáron terem görögdinnye, 400 hektáron sárgadinnye. A termésátlagok alacsonyabbak, mint a korábbi években, miközben a termelési költségek csaknem harmadával magasabbak. Emiatt szükségszerűen nőnek a fogyasztói árak is, bár a külföldi tapasztalatok alapján ebből maguk a termelők kevésbé részesülnek – olvasható a közleményben.
Tippek a dinnyeválasztáshoz
A görögdinnye vásárlása mindig nagy dilemma: a boltban hosszasan állhatunk a zöld gömbök előtt, kopogtatva, szagolgatva őket, és még ezek után is simán lehet, hogy amit hazaviszünk, nem lesz olyan édes. De akkor mégis mire figyeljünk? A Nosalty cikkében van pár módszer, ami tényleg működhet, ilyen például a foltkeresés: a dinnyék nagy részén van egy – tévesen hibának is beillő – sárgás-fehéres folt, ami azt jelzi, hogy azon a részén feküdt a földön, míg megérett. Ha ez szép sárga, a dinnye édes, ha pedig fehér, éretlenebb.
Azt is írják, hogy számít a méret: se a legnagyobb, se a legkisebb nem jó – maradjunk az arany középúton. Akármekkora is a dinnye, akkor tökéletes, ha van tömege rendesen.