Egy TikTok-felhasználó közzétett egy videót a lakóhelyén található boltról, ami “dinamikus árazási rendszert” követ: ez azt jelenti, hogy a termékek árai a kereslet függvényében állandó mozgásban vannak, írja a Promotions.hu.
Dinamikus árképzés
Kenneth Munoz tette közzé a videót TikTokon, melyben bemutatja a meg nem nevezett helyszínen (de feltehetően Amerikában) található, különleges árképzési rendszerrel működő boltot: az áruházban kihelyezett digitális táblákon követhető a termékek árának folyamatos változása.
Az egész rendszer célja, hogy az árakat az igényekhez igazítsa: ha egy termék iránt megnő a kereslet, vagy alacsony az elérhető készlet, az árak automatikusan emelkednek.
– magyarázza Munoz a videóban. “Tegyük fel, hogy este hat körül, amikor több a vásárló, az árak akár egy dollárral is megugorhatnak. Most például egy termék ára 90 cent, de ez a kereslet alapján változhat.”
@twoideas#inflation♬ original sound - twoideas
Munoz elmagyarázza, hogy a digitális kijelzők a WiFi-hez és a pénztárgépekhez vannak csatlakoztatva, így az árak valós időben frissülnek. A rendszer ugyan növelheti az üzlet pénzügyi hatékonyságát, de a vásárlók körében egyértelműen aggodalmat keltett. Erről tanúskodnak a videó alatti kommentek: “soha nem fogok olyan boltban vásárolni, ahol digitális árazást használnak. Ez őrület!” – írta egy felhasználó. “A dinamikus árazásnak nincs semmi értelme, ha a terméket már fix költséggel gyártották,” mutat rá a helyzet igazságtalanságára egy másik.
Ha sokáig válogatok, az árak felmennek, mire a pénztárhoz érek? Ez hogy lehet egyáltalán legális?
– tette fel egy kommentelő az égető kérdést. “Ha már itt tartunk, a dolgozók is kapjanak dinamikus bért! Ha csúcsidőben dolgoznak, emelkedjen az órabérük!” – javasolta egy másik felhasználó. “Képzeld el, hogy próbálsz takarékosan vásárolni, de nem érsz időben a kasszához, és közben az árak megváltoznak,” fogalmazta meg az aggályait egy harmadik hozzászóló.
A dinamikus árazásé a jövő?
A dinamikus árazás nem új keletű ötlet, de az élelmiszerboltokban történő bevezetése számos etikai kérdést vet fel. Munoz egy másik videóban kifejtette, hogy az ehhez hasonló árazási gyakorlatok más iparágakban már régóta jelen vannak, sőt, normának számítanak: “Gondoljunk csak az autókereskedésekre, a benzinre vagy az albérletekre – ezek ára is folyamatosan változik.”
Ennek ellenére a legtöbben úgy vélik, hogy az élelmiszerek árazásánál ez a rendszer különösen problematikus. Az étel alapvető szükséglet, és
az árak manipulálása kiszolgáltatott helyzetbe hozhatja a fogyasztókat, különösen a csúcsidőkben vásárlókat.
A dinamikus árazás támogatói szerint azonban ez a gyakorlat optimalizálja az árukészletek kezelését és csökkenti a pazarlást.
A vita viszont túlmutat az árazás etikáján: arról is szól, hogy meddig engedjük, hogy a technológia átalakítsa a mindennapi életünket. A kérdés most az, hogy az ilyen rendszerek képesek lesznek-e egyensúlyt teremteni a hatékonyság és a fogyasztói jogok védelme között. A történet folytatása attól is függ, hogy a vásárlók hogyan reagálnak erre az új rendszerre és hogy a szabályozó hatóságok milyen álláspontot képviselnek a valós idejű árazás jogi kereteivel kapcsolatban.