Új lehetőség nyílhat a bankolásban: érkezhet a digitális forint, amely kedvezőbbé teheti a pénzügyi tranzakciókat Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank új pénzkísérletébe már diákokat is bevontak. A digitális forint célja, hogy támogassa a fizetési rendszert, és alternatívát kínáljon a hagyományos pénzhasználat mellett – írja a Dívány.
Egyre népszerűbbek a digitális valuták
A digitális fizetési eszközök elterjedése világszerte egyre nagyobb figyelmet kap, hála a kriptovalutáknak. Azonban a kriptovaluták decentralizáltak, nem áll mögöttük központi bank, és árfolyamuk emiatt gyakran ingadozik.
Azt már kevesebben tudják, hogy a jegybankok is kibocsáthatnak digitális pénzt, ami nemcsak a fizetési rendszert támogatja, hanem egy stabil és szabályozott alternatívát kínál a hagyományos fizetőeszközökkel szemben.
A digitális jegybankpénz egy új típusú pénzügyi eszköz, amelyet a központi bankok bocsátanak ki elektronikus formában.
Ez a pénzhelyettesítő nem csupán a hagyományos készpénz digitális verziója, hanem az ország hivatalos pénznemének elektronikus megfelelője is.
A digitális jegybankpénz várhatóan alapjaiban változtatja majd meg a pénzügyi tranzakciókat. Gyors és egyszerű elektronikus fizetést tesz lehetővé belföldön és nemzetközi szinten is. A digitális valutát könnyen tárolhatjuk a digitális pénztárcákban, ami egyszerűsíti a pénzhasználatot mind az egyének, mind a vállalatok számára. Ezen kívül csökkentheti a készpénzhasználatot és a pénzhamisítási kockázatokat is – olvasható a Dívány cikkében.
Nem lesz egyszerű a bevezetése
A digitális forint bevezetése ugyanakkor komoly technológiai kihívásokat is felvet, például az infrastruktúra kiépítése terén, de a modern technológia segítségével biztosítani lehet a megfelelő védelmet és stabil működést. Az MNB az utóbbi két évben végez próbákat, például a Diákszéf applikációval, amit a 8–14 éves korosztály számára fejlesztettek ki, azzal a céllal, hogy megismertessék a fiatalokat a digitális fizetések világával.
„A jegybankok fő kutatási iránya jelenleg, hogy milyen célokat is szolgálhat ez az újszerű fizetési eszköz” – mondta el a lapnak Szombati Anikó, az MNB digitalizációért felelős ügyvezető igazgatója.
Világszerte több mint 100 jegybank vizsgálja a digitális valuta bevezetésének lehetőségeit, ám a valódi széleskörű alkalmazás csak 4-5 országban valósult meg eddig.
Szombati Anikó a cikkben hangsúlyozta, a digitális forint fejlesztése során a lakosság igényeit veszik figyelembe elsősorban.