Az InfoRádió a kialakult helyzettel kapcsolatban kereste meg a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének elnökét, aki a Cukor Terméktanács és Szakmaközi Szervezet elnök-helyettese is egyben.
Dorogi Árpád a rádiónak úgy nyilatkozott, hogy Magyarország nem tud elég cukrot előállítani, a behozatalnak pedig nem kedvez a kialakult nemzetközi helyzet.
Az elmúlt években Dorogi szerint ugyanakkor méltánytalanul lent volt a cukor, valamint a cukorrépa ára is, ami miatt a termelők évről évre folyamatosan csökkentették a vetésterületet.
2017 óta – amikor még 15 500 hektáron termesztettek nálunk cukorrépát hazai feldolgozásra – látványosan csökkent a termőterület nagysága, olyannyira, hogy ma már mindössze 8600 hektáron folyik csak a gazdálkodás.
Erre sajnos még rájött a rég nem látott mértéket öltött aszály is, ami miatt idén nem is számíthatunk jó cukorrépa termésre. Vagyis most már ott tartunk, hogy nemcsak a termőterület csökkent, hanem a hozam is.
Dorogi Árpád szerint a kevés hazai alapanyag miatt is meg fog drágulni a cukor. Hozzátette, hogy elvileg a cukrot olcsón lehetne behozni külföldről, ám Európán kívül is csökkent a kínálat, nagyon megemelkedtek az árak és nőttek a szállítási költségek is.
A Cukor Terméktanács elnök-helyettese úgy véli, hogy a boltokban a hiányt nem lehet csak azzal indokolni, hogy itthon keveset gyártunk, és a világpiacon is egyre jobban szűkül a kínálat.
Van egy harmadik tényező is: veszteségesek a cukor kereskedelmével foglalkozó kereskedők, mert ők csak a beszerzési árnál olcsóbban árusíthatnak, mivel a cukor is az ársapka alá tartozik.