Az egész kontinensre jellemzővé vált a cukor és az édességek árának kiugró növekedése – írja a Privatbankar.hu. A lap szerint ugyan a háború az egyik oka a drágulásnak, de csak kis részben, hiszen közrejátszanak még benne az időjárás szélsőségei, a környezetvédelem, valamint a boltok költségei is.
A drágulás soha nem látott mértéket öltött Nyugat-Európában
Júniusban Németországban a vásárlóknak már közel 80 százalékkal többet kellett fizetniük a cukorért, vagyis kétszer annyit, mint egy esztendővel korábban. 2022 októbere óta kifejezetten erős a drágulás.
Az N-Tv.de cikkéből szemlézve idézi a lap a Német Cukorszövetség szóvivőjét Sandra Fürderert, aki szerint túlságosan sokáig volt olcsó a cukor az európai és a világpiacon, ezért az érdekelt vállalatoknak sok esetben nem is volt gazdaságos cukrot termelnie. Aztán elérkezett 2021, amikor újra elkezdett emelkedni az ára.
Az árnövekedés már több tételből tevődik össze
Ennek a drágulásnak több oka is volt: megemelkedtek az energiaköltségek az ukrán-orosz háború miatt, ráadásul a cukorrépa feldolgozása a betakarítás után hosszadalmas folyamat, mely szeptembertől egészen januárig tart. Vagyis a hideg hónapokban, amikor a gáz és más energiahordozók nagyon drágák voltak.
A termelőknek ezek mellett az üzemanyagért és a műtrágyáért is többet kellett fizetniük. Az egyre magasabb szintű környezetvédelem és éghajlati célok követelményei is beleszóltak az ár növekedésébe.
A gazdák ugyanakkor ha azt tapasztalják, hogy a cukorfeldolgozó vállalatok nem fizetik meg terményeiket, akkor másra fogják használni a földjeiket.
Ráadásul Európa két legnagyobb cukortermelője, Németország és Franciaország tavaly sokkal rosszabb termést realizált a hőhullámok és az aszály miatt, mint az előző években.
Annak ellenére, hogy a cukorrépa számára kedvező a melegebb és szárazabb éghajlat, mert hosszú gyökereivel mélyebb rétegekből is képes vizet felszívni. Viszont a 2022-es időjárás már túl sok volt a növényállománynak.
A trópusokat már a szélsőségek jellemzik, ugyanakkor vannak akik jól járnak a drágulással
A világ cukortermelésének jelentős részét még mindig cukornádból állítják elő. A cukortermelő országok közül a legnagyobbak Brazília, India és Thaiföld. Ezeket az államokat szintén a szélsőséges időjárás sújtotta, így a tavaly kevesebb szüretre kevesebb export is jutott.
Brazíliában mindemellett még egy új tendenciát is meg lehetett figyelni, mivel egyes cukornádtermelők inkább már nem cukrot termelnek, hanem bioüzemanyagot, vagyis bioetanolt.
Németországban viszont Európa két nagy termelője, a Nordzucker és Südzucker is a 2022/2023-as üzleti évben jelentősen növelni tudta nyereségét.
Az édességgyártók nem örülnek
Az édesiparban az árak már most nagy problémát jelentenek. A német Ritter Sport csokoládégyártó újabb komoly terhekről számolt be a magas nyersanyag-, energia- és csomagolási költségek miatt.
Vannak olyan európai édességgyártók, amelyek attól tartanak, hogy a cukor hiánycikk lehet. A nádcukorral nem akarnak számolni a cukorrépa helyett, mert az drága számukra, ugyanis tonnánként 400 eurós büntetővámot kell fizetniük az EU-ban, ha azt dolgozzák fel.