Cukorból idén kevesebb termett, mint korábban, miközben a világnak többre lesz szüksége, csakhogy a növények nem bírják a klímaváltozás során kialakuló új időjárási körülményeket. Mindez a cukor árának növekedését eredményezi világszerte – írja a Világgazdaság.
Az avokádó és a kávébab mellett újabb haszonnövényt, a cukornádat is veszélyezteti a klímaváltozás. A cukortermelő országokat sújtó szárazság miatt világszinten évtizedes magasságba szökött a cukor ára. Aszály alakult ki Indiában és Thaiföldön is, ezek Brazília után a második és a harmadik legnagyobb cukorexportőrök. A helyzet annyira súlyos, hogy India leállította a kivitelt, így még nagyobb lett az igény a brazil árura, ott azonban a kikötők áteresztőképessége okoz komoly gondot.
A cukor és az édességek ára 8,9 százalékkal nőtt tavaly, idén pedig 5,6 százalékos emelkedés várható.
A lap azt írja, ez a drágulás jóval meghaladja a történelmi átlagokat.
Magyarországon – a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint – novemberben átlagosan 49,7 százalékkal került többe egy kilogramm kristálycukor a boltokban az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Az élelmiszerek közül ennek emelkedett leginkább az ára. Ugyanebben az időszakban a csokoládé és a kakaó ára emelkedett a második legnagyobb mértékben hazánkban, 19,1 százalékkal. A kevesebb termény és az ellátási problémák miatti cukorár-emelkedés ugyanis begyűrűzik az édességek piacára is.
Drámai lesz a hatás
Joseph Glauber, a Nemzetközi Élelmiszer-politikai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint a hiányt leginkább a fejlődő országok és a gazdálkodók fogják megszenvedni. A szakember úgy véli, azokban az államokban drámai lesz a hatás, ahol a jövedelmek 40 százalékát fordítják átlagosan élelmiszerre.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) elemzése szerint a világnak 178 millió tonna cukorra lenne szüksége a következő évben.
Gernot Wagner, a University of Columbia közgazdásza arra figyelmeztet, hogy a cukorral kapcsolatos ársokk jelzi, hogy az élelmiszer-termeléssel kapcsolatos korábbi szokásokat át kell alakítani. Szerinte a cukorárak mindaddig magasak maradnak, amíg az El Nino jelensége tapasztalható a világban.