Már a koronavírus előtt is egyre nagyobb teret nyert a robotika, ám a vírus beköszöntével egy csapásra előretörtek a gépek. A reptereken és bevásárlóközpontokban fertőtlenítő és hőmésékletmérő robotok ügyködnek, míg nemrég egy csomagszállító gépezetet is bemutatott a Agility Robotics.
Nincs több cipekedés
A világ több pontján is alkalmazzák a szerkezeteket, például az angliai Milton Keynes-ben. A San Franciscó-i Starship Technologies több mint 2 éve robotszállítási szolgáltatást működtet az London városától 75 kilométerre északra lévő városban, aminek a lényege, hogy az ügyfelek elvitelre adják le a rendelésüket egy alkalmazás segítségével, majd az illetékesek berakják egy hatkerekű guruló robotba a termékeket, amik elviszik a csomagot a megrendelőnek. Nyomon lehet követni őket az applikáció segítségével, majd ha a kis jármű megérkezett a célállomásra, a fedél kinyílik.
A cég szerint a robotszállítás iránti kereslet az elmúlt három hónapban rohamosan növekedett világjárvány miatt, mivel a helyiek érintés nélküli módszereket keresnek élelmiszerek vásárlására.
“Azok az emberek, akik otthon töltik a karantént, a robotok segítségével érintkezésmentesen juthatnak hozzá az élelmiszerekhez, nem kell boltba menniük, nem kell elhagyni az otthonukat” – magyarázza Henry Harris-Burland a Starshiptől.
Ellepték az utcákat
A kereslet növekedésével a cég megduplázta fekete-fehér hatkerekű szerkezetek számát, immár 100 kis “doboz” cirkál az utcákon. De mi lesz a koronavírus után – vajon akkor is ilyen kereslet lesz a csomagszállító gépekre? Harris-Burland szerint igen, ugyanis a lakosok nem fognak visszatérni a hagyományos vásárlási szokásokhoz.
“Azt látjuk, hogy ez a tendencia folytatódni fog, amikor egyre több ember használja a szállítórobotokat… Nem mindenki szeretne időt tölteni ezzel az elintéznivalóval” – mondta az Euronews-nak.