A kis- és középvállalkozások nehéz helyzetbe kerültek a novemberben elrendelt korlátozások miatt, ezek ugyanis a vendéglátás kiszolgálását célozzák, ami most csak szigorú keretek közt működhet, ugyanakkor bajba kerültek azok a nagykereskedők is, akik a tavaszi gazdaságvédelmi intézkedésekből kimaradtak – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A testület ezért azt javasolja a kormánynak, hogy az úgynevezett HORECA ágazatot érintő gazdaságvédelmi intézkedéseket terjessze ki az érintett beszállítókra és gyártókra is.
A vendéglátóhelyek zárva tartása csapást jelent az alkoholos és alkoholmentes italok és az ásványvíz piacára – ezt támasztja alá a Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital-szövetség, mely szerint az év első kilenc hónapjában mintegy hét százalékkal 18,5 millió hektoliterre csökkent az ásványvizek, ízesített vizek, szénsavas üdítőitalok, gyümölcslevek és jegesteák eladott mennyisége 2019 azonos időszakához képest. A Világgazdaság összefoglalója szerint a természetes ásványvizek forgalma 12 százalékkal, az ízesített vizeké és szénsavas üdítőitaloké 0,9 százalékkal, a jeges teáké tíz százalékkal csökkent – ezzel szemben a gyümölcsitaloké tíz százalékkal nőtt.
Az édesipart sem kíméli a járvány
A tavalyinál közel tíz százalékkal kisebb forgalomra számítanak a karácsonyi időszakban. Kezdetben még a tavalyi évet megközelítő eladásokat vártak, majd a húsvéti korlátozások miatt drámaian visszaesett forgalmat szem előtt tartva a kereskedők kevesebbet rendeltek egyebek mellett a csokimikulásból és a szaloncukorból – írja a Magyar Nemzet. A Magyar Édességgyártók Szövetségének előzetes becslése szerint a belföldi édességpiacon 5-6 százalékos visszaesés várható 2020-ban az előző évek 250-260 milliárd forintos teljesítménye után, a karácsonyi szezon forgalma pedig közel tízmilliárd forinttal maradhat el a 2019-estől.