Getty Images
Sok magyar vállalkozás még csak most szembesült azzal, hogy az elkövetkező időben mennyit kell majd fizetnie az energiáért, ebben az időszakban kötik meg az új szerződéseket az energiaszolgáltatókkal. A cégek januártól az áram drágulásától tartanak. Két lehetőségük van: a költségnövekedés kigazdálkodása érdekében tovább emelik az árakat, vagy leállnak a működéssel.
Ahol nem lehet leállni
Várható-e, hogy visszafogják az energiafogyasztást az egészségügyi intézményekben? “Az egészségügyi rendszer egy 365 napon át tartó 24 órás szolgálat. Itt nincsenek lehetőségek arra, hogy éjszaka, vagy az év bizonyos szakaszaiban az energiával spóroljunk, persze mindenre nekünk is oda kell figyelni” – nyilatkozta az Inforádiónak Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
A közigazgatás szintén egy olyan terület, amely nem tarthat hosszab szünetet. A dolgozók számára előírt 18 fokos irodai hőmérséklet azonban sokakat aggodalommal tölt el. A Közpönti Statisztikai Hivatal is megoldást keres a problémára. A Klubrádió információi szerint a KSH körlevélben értesítette a munkatársait, hogy a hideg időszakban melegedőszobákat alakítanak ki, ahol az átfagyott dolgozók felengedhetnek.
Nem lehet kifizetni az új rezsi-ajánlatot – ezt mondja Hajdúszoboszló polgármestere, ezért a képviselő-testület elutasította az egyik szolgáltató ajánlatát. Nekik éppen 10-szeres árat kellene fizetniük a gázért. Tapolcán sem jobb a helyzet, ott az idei 200-millió helyett, 2 és fél milliárdba kerülne jövőre a gáz. Az ATV Híradójának nyilatkozó közgazdász szerint az sem kizárt, hogy az önkormányzatoknál elindulhat egy csődhullám.
Még gyorsabb az infláció
18,6 százalékra ugrott az augusztusi infláció Magyarországon a rezsidíjak emelése miatt az Eurostatnál. A KSH a hónap elején még 15,6 százalékos adatot közölt augusztusra, a felgyorsult infláció azzal magyarázható, hogy az uniós statisztikai hivatal módszertana szerint már az augusztusi mutatóba beleszámolták a rezsidíjak augusztus 1-jével hatályba lépett emelését. A magyarországi immár a negyedik legmagasabb érték az EU-ban, csak a balti országokban nőnek gyorsabban az árak.
E.ON-ra várva
A Telex egyik olvasója 2,2 milliót fizetett januárban, de még mindig várja, hogy az E.ON beszerelje a napelemeit. Többen is pórul jártak – írja a lap. Az E.ON szerint az egyik beszállítójuk a hibás, nem tudnak mit tenni, türelmet kérnek. Ez nem sokat segít azokon, akik idén nyáron már termelő napelemeket akartak a házuk tetejére.
Európa is szenved
Egyre több európai országban kell a lakosságnak áramkimaradásokra készülni. A növekvő fogyasztás miatt ez már nem fikció, hanem reális forgatókönyv több országban is.
Kiszámolták, mennyire fog fájni Magyarországnak és Európának a téli energiaválság. Az orosz gáz szállítása akadozik, a gáz ára az egekben van. Európa importra szorul a fontos energiahordozóból, a piaci zavarok így nagyon rosszul érintik a kontinens gazdaságát. A legfontosabb kérdés most az, hogy milyen mértékű recesszióra számíthatunk: megússzuk enyhe visszaeséssel, vagy a Covid-válsághoz hasonló, mély GDP-beeséssel számoljunk.
A német kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat az Uniper és két másik nagy gázkereskedő cég, az NG AG és a Securing Energy for Europe GmbH (a korábbi Gazprom Germania GmbH) megvásárlásáról, írja belső forrásaira hivatkozva a Bloomberg. A gazdasági lap szerint ezzel akarják elkerülni a német energiapiac összeomlását. Ez a három vállalat jelenti a német energetikai infrastruktúra legfontosabb pilléreit.
Lengyelországban rezsicsökkentenek jövőre. Az idei lakossági energiaáron, kedvezményesen kaphatnának áramot a lengyelek kétezer kilowattóra évi fogyasztásig, mutatta be a kormány tervezetét Mateusz Morawiecki kormányfő.
A jövőben a korábban megszokottnál több mint egy órával korábban, már 23.45-kor lekapcsolják a párizsi Eiffel-torony díszkivilágítását – ez is része annak az energiatakarékossági programnak, amelyet Anne Hidalgo, a francia főváros polgármestere jelentette be.